O republikánském kandidátovi na prezidenta může rozhodnout v červnu až stranický sjezd

Zatímco v demokratických kandidátkách na post prezidenta Spojených států jasně dominuje Hillary Clintonová, republikáni zažívají tvrdý a chaotický souboj. Z dvanácti kandidátů postupně přerušilo kampaň devět a zbývají pouze tři jména - Donald Trump, Ted Cruz a John Kasich. O rozruch v republikánském táboře se postaral miliardář Trump, který doslova rozděluje Ameriku. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller se kvůli výrazné prohře Trumpa ve státě Ohio, může stát, že o republikánském kandidátovi rozhodne až v červnu stranický sjezd.

„Vzestup Trumpa nikdo nečekal. Když předvolební kampaň začala, každý jeho kandidaturu považoval za žert, a Trumpa za jakousi karikaturu,“ popisovala Miller klima samotného počátku prezidentského klání v USA. Po prvních republikánských debatách ale Trump začal vystupovat z řady díky svým kontroverzním výrokům a názorům. Jeho preference se začaly dramaticky zvedat. „Ať už byly (výroky) jakékoliv, byl prostě jiný a svoji rétorikou se přibližoval ke střední vrstvě obyvatel a ta je velmi silná,“ uvedla Miller.

Pravý chaos nastal u republikánů podle Miller poté, co Trump začal vyhrávat primárky v důležitých státech jako New Hempshire, Jižní Karolina a Nevada. „Čím je chaos u republikánu větší, tím je Clintonová silnější,“ poznamenala zpravodajka, která v Americe žije už téměř 20 let. 

Zda se proti exministryni zahraničí a bývalé první dámě v rozhodujícím listopadovém souboji o Bílý dům skutečně postaví Donald Trump, není jisté. Při posledních primárkách v pěti státech se soustředila pozornost na státy s vysokým počtem delegátů - Ohio a Floridu. Trump sice získal Floridu, ale utrpěl porážku ve státě Ohio, kde vyhrál tamní guvernér John Kasich. „Situace se u republikánu zkomplikovala a je možné, že kvůli ztrátě Ohia Trump nebude mít dostatečný počet delegátu. Nebude je mít zřejmě ale ani Kasich nebo Cruz. V takovém případě se bude o prezidentské kandidatuře rozhodovat až na stranickém sjezdu v červnu,“ uvedla Miller.

Zpravodajka nepředpokládá, že by v takovém případě republikánské špičky podpořili Trumpa. „Pro Trumpa jsou teď velmi důležité primárky v Arizoně, ve státech Idaho a Kalifornie. Je jen otázkou, jak dalece mu teď uškodí v uvozovkách protitrumpské tažení,“ řekla.

 

 

Celý komentář naší americké zpravodajky Hedviky Miller k americkým prezidentským volbám si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

O republikánském kandidátovi na prezidenta může rozhodnout v červnu až stranický sjezd Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.