O práci v Amazonu mají Češi zájem, za jediný den se jich přihlásilo 700

O práci v distribučním centru amerického internetového obchodu Amazon, které vzniká v Dobrovízi u Prahy, mají Češi zájem. Jen v úterý, kdy firma pořádala náborový den, podalo přihlášku 700 uchazečů. Uvedl to mluvčí českého zastoupení Amazonu Karel Taschner.

Pro dobrovízské distribuční centrum, které má podle posledních dostupných informací otevřít na začátku září, firma v první fázi hledá tisíc pracovníků. „Jakmile se je podaří zapracovat, začneme s náborem dalších pracovníků pro letošní předvánoční sezónu,“ uvedl Taschner. Podzim je pro firmu z hlediska tržeb klíčový, proto se snaží nová distribuční centra otevírat vždy nejpozději v září.
Do tří let od spuštění by měly v novém distiribučním centru v Dobrovízi najít stálou práci dva tisíce lidí, další tři tisíce chce firma najímat dočasně na předvánoční špičku.

Základní plat, na který by měl dosáhnout v Amazonu každý, bude podle Taschnera stanoven na 110 korun na hodinu. „Když jsme to přepočítávali na průměrnou měsíční mzdu, vyšlo nám, že pod 18 500 korun by se nikdo dostat neměl,“ uvedl Taschner a dodal, že k základnímu platu budou lidé v distribučním skladu dostávat příplatky za práci o víkendu nebo v noci, a také bonusy odvíjející se od jejich pracovní morálky a výkonu.

Základní odměna pro řadového skladníka v Amazonu je podle serveru idnes.cz o 28 korun na hodinu nižší než medián mzdy skladníka ve Středočeském kraji, kde Dobrovíz leží. Zástupci firmy to zdůvodňují tím, že Amazon po řadových zaměstnancích nepožaduje žádnou kvalifikaci ani praxi. Vedoucí pracovnicí ve skladu, kterých bude podle Taschnera 100 na každých 1000 zaměstnanců, si pak vydělají bez příplatků 150 korun za hodinu.

Běžný týden řadového zaměstnance Amazonu bude mít podle Taschnera 4 pracovní dny. Je to dané tím, že běžná směna čítá bezmála 10 hodin. Další tři dny v týdnu budou mít pracovníci volno, uvedl Taschner.

Nově budovaná hala, která má být podle ČTK největší průmyslovou stavbou v České republice za posledních 25 let, bude už 29. distribučním centrem Amazonu v Evropě. Celkové náklady na nový projekt včetně nákupu pozemků přesáhly podle ČTK 75 milionů eur (dvě miliardy korun). Pro firmu ale i přesto nejde o prvotní vstup do České republiky. Amazon totiž v Dobrovízi od roku 2013 provozuje centrum vráceného zboží.

Amazon je největší internetový obchod na světě. Celkový počet jeho zaměstnanců letos přesáhne 100 000. Společnost založil v roce 1994 Američan Jeff Bezos a stále ji vede. Firma chtěla původně postavit v České republice ještě jedno nové distribuční centrum a to v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Slibovala zde investici za tři miliardy korun a 1 500 pracovních míst. Obyvatelé přilehlých městských částí však proti záměru protestovali a firma nakonec po průtazích ohledně změny územního plánu od svého záměru odstoupila.

 

O tom, jak bude sklad v Dobrovízi uvnitř vypadat, jsme psali zde:

Fotogalerie: Podívejte se jak bude vypadat nové distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi

Další články o Amazonu na zet.cz najdete pod tímto odkazem.

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

O práci v Amazonu mají Češi zájem, za jediný den se jich přihlásilo 700 Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.