O post slovenského prezidenta se uchází patnáct kandidátů

O úřad slovenského prezidenta se podle tiskového oddělení parlamentu bude ucházet rekordních 15 kandidátů. Termín pro podání kandidátek do březnových voleb byl ve čtvrtek. Favoritem přímé volby hlavy státu je podle průzkumů veřejného mínění premiér a předseda levicové strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.

Vícero zájemců o prezidentské křeslo odevzdalo svou kandidátku v poslední možný den. Ve čtvrtek hodinu před půlnocí tak učinila i opoziční poslankyně Helena Mezenská, která je jedinou ženou mezi přihlášenými.

Oficiálními kandidáty se uchazeči o prezidentský úřad stanou poté, co jejich kandidaturu potvrdí předseda parlamentu Pavol Paška. Jistou účast v prezidentských volbách už má sedm osobností včetně premiéra Fica nebo herce a bývalého politika Milana Kňažka, kteří mají podporu nejméně 15 poslanců parlamentu. Drouhou možností, jak kandidovat v prezidentských volbách, je předložení petice s podpisy alespoň 15.000 Slováků.

Kromě Fica, Kňažka a Mezenské se do prezidentských voleb přihlásili opoziční poslanci Pavol Hrušovský a Peter Osuský, nezařazený zákonodárce Radoslav Procházka, bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Milan Melník, známý kardiochirurg Viliam Fischer, podnikatel Andrej Kiska, člen vedení neparlamentní Strany maďarské komunity Gyula Bárdos, jakož i občanští kandidáti Jozef Behýl, Ján Jurišta, Stanislav Martinčko a Jozef Šimko.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 15. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Ivan Gašparovič je v úřadu druhé funkční období. O třetí mandát se ucházet nemůže, protože to ústava nedovoluje.

Zdroj: ČTK

O post slovenského prezidenta se uchází patnáct kandidátů Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.