O Moravskoslezském regionu budou jednat zástupci firem s vládou

V úterý se sejdou zástupci velkých firem včetně OKD s prezidentem Zemanem. Důvodem je, že OKD nebude pokračovat v těžbě uhlí v Dole Paskov po roce 2014, pokud by to musela společnost financovat sama. Nechce dotovat ztrátový provoz. V České televizi to řekl generální ředitel OKD a výkonný ředitel společnosti NWR, Ján Fabián.

Ján Fabián odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, kteří se na sobotní schůzce v Lánech dohodli usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016. Podle politiků by těžbu měl platit pouze majitel dolu, tedy společnost OKD, bez přispění státu.

Schůzky na Hradě se za OKD zúčastní generální ředitel Ján Fabián a výkonný a finanční ředitel Marek Jelínek. Politikům mají představit situaci firmy a její plány do budoucna. Žádný průlom od jednání nečekají.

Naopak spolumajitel OKD Zdeněk Bakala jednání přítomen nebude. V pátek prezidentu Zemanovi odeslal dopis, ve kterém mu nabídl setkání. Obsahem dopisu byla informace, že pokud bude druhá strana chtít, tak se lze sejít a celou situaci probrat, řekl ČTK Bakalův mluvčí Tomáš Pavlík s tím, že prezidentovu reakci zatím neobdrželi.

Šéf OKD prohlásil, že žádný podnikatelský subjekt není schopen rentabilně uhlí v Dole Paskov dobývat a tento důl se ziskem provozovat. Podle Fabiána uzavření dolu vyjde společnost na jednu až 1,5 miliardy korun.„Z toho 500 milionů korun vyjde na technickou uzávěrku dolu, zhruba 700 milionů korun pak půjde na sociální program,“ řekl Fabián.

Zaměstnanci mají podle něj dostatek času se na ukončení těžby připravit. „Dáváme jim jistotu, že mají 28 měsíčních platů. Hovoříme o 16 měsících práce za mzdu, která je o 50 procent vyšší než průměr v Moravskoslezském kraji. Nad rámec toho je odstupné dvanáctinásobek měsíčních platů, které u nás průměrně dosahují 35 tisíc korun,“ řekl Fabián.

Ne všichni ze zhruba 2500 zaměstnanců Dolu Paskov přijdou o práci. „Některým kolektivům nabízíme přesun na jiné doly v karvinské části. Šlo by zhruba o 400 až 750 lidí, kteří budou přecházet v následujících měsících,“ řekl Fabián a dodal, že už nyní začínají propouštět agenturní pracovníky. Dalších 300 až 700 lidí bude v Dole Paskov pracovat i v roce 2015, kdy budou mít na starost činnosti související s ukončením těžby a technologickou likvidací dolu. Vedení OKD počítá s tím, že někteří lidé přijmou odstupné a jiní odejdou do předčasného důchodu. Propouštění by se tak týkalo maximálně 1200 až 1400 horníků.

Problém Dolu Paskov je v příliš nákladné těžbě. Zatímco náklady za jednu vytěženou tunu dosahují 4300 korun, na trhu se průměrně prodává za 2570 Kč za tunu. Roční ztráta tak jen na tomto dolu dosahuje 1,5 miliardy korun. Celé OKD se v letošním 1. pololetí propadlo do ztráty 3,7 miliardy korun.

Zdroj: ČT, ČTK

O Moravskoslezském regionu budou jednat zástupci firem s vládou Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

  2. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.