O manželské smlouvy je v Česku zájem, chrání například před dluhy partnera

Minulý rok uzavřelo manželskou či předmanželskou smlouvu 9,5 tisíce párů. Téměř 18 procent novomanželů si tak tuto dohodu pořizuje. Zjistila to alespoň Notářská komora České republiky ve svém průzkumu. O tom, jaké jsou výhody a riziko těchto smluv, na rádiu Zet hovořil prezident komory Radim Neubauer.

Je plno lidí, kteří vstupují do druhého nebo třetího manželství. Z tohoto pohledu ale nemusí znát finanční situaci svého nového partnera z minulosti. Jeden z manželů může utajovat zadluženost, kterou si přinesl z druhého manželství. Manželská smlouva je tímto způsobem nástrojem, který je pojistkou před nepříjemnými důsledky.

Dluhy jsou právě důvodem, proč dochází k nabývajícímu zájmu o uzavírání manželských smluv. Zadluženost má rovněž dopady na menší počet uzavíraných manželství. Partneři totiž nechtějí odpovídat za dluhy druhého. Člověk by si měl rovněž uvědomit, že manželskou smlouvu nelze uzavřít v případě, že oběma partnerům vznikly v minulosti dluhy společně.

„Druhým okruhem výhod je samozřejmě to, že jednou provždy předejdete problému s vypořádáním společného jmění manželů v případě rozvodu v manželství,“ řekl na rádiu Zet Neubauer.

V tomto ohledu jsou do společného vypořádání často zapleteny i samotné děti a výchova a péče o ně. Těmto problémům se manželé díky smlouvě vyhnou, protože si přesně stanoví, který majetek bude nabýván do vlastnictví koho. Lze rovněž vyloučit společně jmění. To lze nastavit sjednáním takzvaného režimu oddělených jmění. Manželé si tak nabudou majetek do výlučného vlastnictví. „Pokud si něco chtějí pořídit společně, tak si to poté mohou pořídit do podílového spoluvlastnictví s podílem. Nic si tak do budoucna nemusí vypořádávat o nic se rovněž nemusí hádat,“ informoval Neubauer. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem Notářské komory České republiky Radimem Neubauerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

O manželské smlouvy je v Česku zájem, chrání například před dluhy partnera Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump se s Putinem poprvé setká na summitu G20

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20. Oznámil to Trumpů…

 2. Sony Music začne opět vyrábět vinylové desky

  Byznys ·

  Jedno ze tří největších hudebních vydavatelství světa, japonská firma Sony Music, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvr…

 3. Uber překročil hranici pěti miliard jízd

  Byznys ·

  Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská společnost o tom ve čtvrtek info…

 4. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

  Společnost ·

  Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.