„O elpíčka mají zájem i mladí, snaží se odlišit od mainstreamu,“ říká Němec z GZ Media

Na světě se vždy pohybovali zarytí příznivci analogového zvuku. Myslí si to alespoň manažer firmy GZ Media Michal Němec. Nejen pamětníci si ale kupují gramofonové desky. Zalíbily se i mladé generaci, která se chce vymezit od mainstreamu. Podle Němce jde o podobnou cestu, v rámci které lidé mění životní styl a obracejí se například k bioproduktům. Nyní se zamilovali do ruční a kvalitní výroby gramofonových desek. 

„Řada mladistvých se snaží vymezit proti mainstreamu, kdy dnes každý stahuje digitální hudbu v podobě MP3, streamuje nebo jde rovněž o piráty. Oni chtějí říct, my jdeme proti proudu a gramofonová deska je zajímavé médium. Někteří lidé postupně mění životní styl. Je celá řada lidí, které se obrací k bioproduktům a mají rádi ruční kvalitní výrobu a gramofonová deska je de facto ruční a kvalitní médium,“ řekl Němec.

Gramofonové desky se tak stávají opět moderním hudebním nosičem, který se svým způsobem odráží v trendech současného světa. Podle Němce se o gramofonové desky začíná zajímat čím dál více lidí. Je to v podstatě takový „snowbal effect“.

Není to tak dlouho, co kompaktní disky vytlačily z globálního trhu vinylová „elpíčka“. Výrobci gramofonových desek tak krachovali a zbavovali se strojů na jejich výrobu. Do největších problémů se dostali však samotní výrobci lisovacích zařízení. Nebyla totiž žádná poptávka po lisech.

Trendy se ovšem mění a nikdo nemůže předpovědět, jaká móda se může vrátit. Stejné je to u gramofonových desek. „Postupem času, když se začala zvyšovat poptávka, tak se stará zařízení zprovozňovala a repasovala pro novou výrobu. Další možností pak bylo sledování internetových aukcí po celém světě, jestli se najde ještě někde nějaký starší stroj. Poptávka totiž nemotivovala nikoho, aby začal vyvíjet nové lisy. Takže jsme v aukcích kupovali staré stroje a repasovali je do provozuschopných podmínek,“ uvedl Němec. 

GZ Media je největší světový producent vinylových desek. Loni vyrobil přes 23 milionů kusů, meziročně o třicet procent více. Ze světového boomu LP desek, kterým v devadesátých letech snad všichni experti předvídali zánik, těží i výrobce gramofonů SEV Litovel.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s GZ Media Michalem Němcem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„O elpíčka mají zájem i mladí, snaží se odlišit od mainstreamu,“ říká Němec z GZ Media Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.