„O Dylanovi se jako o nositeli Nobelovy ceny vážně uvažovalo od 90. let,“ říká Guziur

Letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu se stal americký písničkář Bob Dylan. Oznámila to dnes generální tajemnice švédské akademie věd Sara Daniusová. Autor knihy Mýtus Boba Dylana a pedagog na Univerzity of New York v Praze Jakub Guziur na rádiu Zet označil toto rozhodnutí za odvážné. Do určité míry však nemusí být takovým překvapením, podle něj se totiž o jeho jménu spekulovalo už dlouho.

Letošní Nobelova cena za literaturu byla nezvykle vyhlašována jako poslední. Obvykle bývá její nositel oznamován ve stejném týdnu jako většina ostatních cen pojmenovaných po vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi. Spekulovalo se tedy o tom, že půjde o kontroverzního vítěze, na kterém se komise nemůže shodnout. O odvážném rozhodnutí mluví i Jakub Guziur. „A to i proto, že poprvé získává tak vysoké hodnocení představitel populární kultury,“ řekl na rádiu Zet. Přesto se podle něj o jeho jménu seriózně mluvilo už od 90. let minulého století.

Pětasedmdesátiletý Bob Dylan má za sebou pětapadesátiletou hudební kariéru a za tu dobu napsal přes 500 písní a prodal přes 74 milionů kopií svých alb. Podle vyjádření komise obdržel cenu za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství. „Oni zdůrazňují, že jde o ocenění nejen Dylana, ale i velké americké písňové tradice. Je to ocenění, které stejnou měrou patří Dylanovi i těm, na které on navazuje. Ať už jsou to původní bluesemani, nebo písničkáří jako Pete Seeger, Woody Guthrie případně Johnny Cash,“ dodal Guzuir.

Podle Guzuira je to pro Dylana i jakési poslední ocenění, které mu v jeho sbírce chybělo. „On totiž před osmi lety získal jako první autor populární hudby Pulitzerovu cenu za literaturu. To byla taková předzvěst toho, že naděje na Nobelovu cenu je do značné míry stále oprávněná,“ řekl. 

Oznámení laureáta ocenění za literaturu uzavřelo letošní ohlašování prestižních cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii, tento týden i za ekonomii. Laureáti Nobelovy ceny kromě prestižní medaile a diplomu získají i osm milionů švédských korun (22,5 milionu Kč). Slavnostní předání ocenění se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

 

 

Celý rozhovor s autorem knihy Mýtus Boba Dylana a pedagogem na Univerzity of New York v Praze Jakubem Guziurem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„O Dylanovi se jako o nositeli Nobelovy ceny vážně uvažovalo od 90. let,“ říká Guziur Foto: Flickr.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.