O dalších podmínkách se bude jednat až Řecko požádá o prodloužení záchranného programu

Až řecká vláda požádá o prodloužení současného záchranného programu, bude možné podle prezidenta Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema začít jednat o tom, jak do něj mohou Atény zapracovat své politické priority. Řecký ministr financí Janis Varufakis den po večerním krachu pondělní schůzky s kolegy ze zemí platících eurem dnes poznamenal, že jednání budou pokračovat.

Řecký ministr financí Janis Varufakis den po večerním krachu pondělní schůzky s kolegy ze zemí platících eurem dnes poznamenal, že jednání budou pokračovat.

„V Evropě umíme vyjednávat tak, aby z počátečních neshod vzniklo velmi dobré, čestné řešení,“ poznamenal řecký ministr v Bruselu před jednáním s ministry financí ze všech zemí EU. Spor okolo Řecka ale na programu tohoto jednání formálně není, toto téma řešila právě pondělní Euroskupina, tedy schůzka ministrů financí států platících společnou měnou.

Když Varufakis na schůzce odmítl připravený návrh závěrů počítající s půlročním prodloužením programu a řeckými závazky pokračovat v reformách, dal Dijsselbloem na tiskové konferenci Aténám čas do pátku. „Doufám, že o prodloužení programu požádají,“ řekl dnes šéf Euroskupiny.

Ve chvíli, kdy tak řecká vláda učiní, bude podle něj možné bavit se o tom, jak umožnit „pružnost“ programu a vložení řeckých politických priorit. „Samozřejmě to program nesmí vykolejit,“ dodal nizozemský ministr a šéf Euroskupiny.

Varufakis dnes zdůraznil, že je třeba najít dobré řešení „pro průměrného Evropana - ne průměrného Řeka, Nizozemce nebo Němce“. V pondělí večer zmínky o „pružnosti“ odmítl jako příliš obecné s tím, že ve chvíli, kdy jeho vláda zpochybňuje celý koncept záchranného programu, nemá zájem na jeho „kosmetických“ změnách.

 

Zdroj: ČTK

O dalších podmínkách se bude jednat až Řecko požádá o prodloužení záchranného programu Foto: ČTK: Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.