O Air Berlin není zájem, pomocnou ruku nepodala ani antimonopolní komise

Prezident německé antimonopolní komise Achim Wambach v úterý odmítl návrhy na poskytnutí státní pomoci ztrátové nízkonákladové letecké společnosti Air Berlin. Vyjádřil i nedůvěru k možnosti převzetí ztrátové firmy německým vlajkovým přepravcem Lufthansa. Informaci uvedla agentura Reuters.

Air Berlin minulý týden požádala podle listu Die Welt spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a Berlín, zda by zvážily případnou záruku za její úvěry. Silně zadlužené aerolinky se nyní snaží zachránit a udržet práci pro svých zhruba 8000 zaměstnanců.

„V tržní ekonomice musejí vznikat příležitosti k tomu, aby se na trh dostávaly nové firmy. Pokud si nějaká společnost vede špatně nebo její podnikatelský model nefunguje, pak by ji stát neměl udržovat uměle naživu,“ řekl Wambach listu Die Welt.

Převzetí firmy Lufthansou by zase nastolilo obavy o konkurenční prostředí, jelikož obě firmy jsou hlavními přepravci na řadě linek, zejména z Berlína a opačným směrem. „Pokud je na některých trasách pouze jeden přepravce, bude to mít přirozeně dopad na ceny,“ řekl Wambach.

Air Berlin loni hospodařila se ztrátou 782 milionů eur (20,4 miliardy korun). Firma dluží asi 1,2 miliardy eur a zatím ji dotuje společnost Etihad ze Spojených arabských emirátů, která v ní vlastní 29 procent. Etihad však v květnu jmenovala nového šéfa, který nyní přehodnocuje strategii investic do minoritních podílů menších přepravců, včetně Air Berlin a dalšího silně zadluženého italského přepravce Alitalia.

Zájem o Air Berlin projevila v květnu Lufthansa, která by převzetím získala v Německu téměř monopol. Šéf Air Berlin Thomas Winkelmann k tomu uvedl, že jeho firma se snaží najít partnera a dohoda s Lufthansou je jednou z možností.

 

 

Zdroj: ČTK 

O Air Berlin není zájem, pomocnou ruku nepodala ani antimonopolní komise Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.