Nízké úrokové sazby táhnou ceny bytů vzhůru. Letos byty podraží o pět procent

Ceny nových bytů letos vzrostou v průměru o pět procent. Za zdražením stojí převis poptávky nad nabídkou, která je způsobena rekordně nízkými úrokovými sazbami hypoték. Vyplývá to ze studie mezi řediteli 40 největších developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

„Rostoucí poptávku po nových bytech podporují zejména nízké úrokové sazby,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. „V Praze navíc existuje silná poptávka po koupi bytu na investici. V průměru se takto prodá každý třetí byt,“ dodal.

Stavební úřad v Praze povolil za loňský rok stavbu zhruba 4000 nových bytů, developeři jich ale za stejné období prodali 6500. „Pokud vezmeme v potaz současný stav schvalování nové výstavby v Praze, je evidentní, že poptávka po nových bytech v hlavním městě brzy převýší nabídku a ceny tak mohou dále růst,“ upozornil partner KPMG Pavel Kliment.

Velká většina developerských společností předpokládá, že největší zájem bude nadále o byty 2+KK a 2+1. Největší vliv při rozhodování zákazníka bude mít cena. Na stupnici od nuly do desítky označili oslovení ředitelé tento faktor v průměru známkou 9,0. Velkou váhu mají rovněž lokalita (8,9 bodu), kvalitní dopravní dostupnost (8,5 bodu) a důvěryhodnost developera (8,4 bodu). Nejméně zákazníci dbají na energetickou náročnost stavby (3,5 bodu).

Pro rok 2017 se odhady mírně liší podle regionu. Zatímco v Praze očekává růst cen devět z deseti ředitelů, mimo Prahu 75 procent.

Vyšší ceny bytů už minulý měsíc na rádiu Zet předpověděl předseda představenstva a ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. I podle něj se mezi nabídkou a poptávkou na rezidenčním trhu se rozevírají nůžky. Jak úspěšný byl rok 2015 pro tuto oblast a co mohou zájemci o byt čekat letos se dočtete zde

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Nízké úrokové sazby táhnou ceny bytů vzhůru. Letos byty podraží o pět procent Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.