„Nízká inflace je pro českou ekonomiku a její hospodářský růst pozitivní,“ říká analytik

Český statistický úřad zveřejnil v pondělí informaci o tom, že meziroční inflace tuzemské ekonomiky se v březnu propadla na svoji nejnižší úroveň. Investiční analytik Broker Consulting Martin Novák na rádiu Zet říká, že je to pro ekonomiku a hospodářský růst České republiky jenom dobře. Inflace na hodnotě 0,3 procent je mírně nižší, než očekával trh. Na druhé straně poměrně výrazně zaostává za prognózou centrální banky.

Pokles inflace táhl v březnu zejména ceny pohonných hmot. „Pokles inflace nebo pokles spotřebitelských cen byl v březnu způsoben především poklesem cen ropy na světových trzích. Ta je oproti loňskému roku stále výrazně nižší. Je mezi 20 až 30 dolary za barel. Také se nám možná díky situaci ve světě, to znamená krizí na Blízkém východě nebo na letoviscích, výrazně snížila cena dovolených,“ uvedl Novák.

Stimulem pro růst inflace bude podle Nováka právě růst cen ropy. Letos má podle odhadů dojít právě k postupnému růstu cen „černého zlata“. Podle Nováka se to ukázalo během posledních dvou měsíců letošního roku, kdy ropa na světových trzích zdražila o deset dolarů. V tuzemsku souběžně s tím vystřelily ceny pohonných hmot, což již řidiči stihli zaregistrovat.

„Co se týče mezinárodního srovnání, tak se musíme podívat na to, za kolik se prodávala ropa v loňském roce. V březnu to bylo pro informaci něco okolo 65 dolarů za barel. Abychom získali rostoucí inflaci, tak nám cena ropy musí vystoupat minimálně na tuto úroveň. Pro inflaci by to bylo ideálně ještě nad. Co to bude znamenat ale pro spotřebitele, to už je jiná věc,“ informoval Novák na rádiu Zet.

Pro Českou republiku není podle Nováka nízká inflace problémem. Pro hospodářský růst a samotnou ekonomiku je to naopak pozitivní faktor. Podobně jsou na tom přitom i další evropské státy. Důvodem je skutečnost, že krom severských států nikdo nedisponuje ložisky ropy. „Krom Norska a severských států, které těží ropu, tak v rámci Evropy nemáte ropná naleziště. Všichni jsme dovozci ropy a celá EU počítá inflaci velmi podobně. Třetina z koše spotřebitelských cen vám tvoří energie,“ řekl Novák.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s investičním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Nízká inflace je pro českou ekonomiku a její hospodářský růst pozitivní,“ říká analytik Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.