NWR jedná se státem o termínu uzavření Dolu Paskov

Pokud se bude stát podílet na dotované těžbě, může Důl Paskov na Frýdecku-Místecku skončit v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen firma OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Vlastník se rozhodl důl uzavřít, protože je ztrátový.

V posledních letech se NWR potýká s poklesem cen černého uhlí na trhu. Loni firma vykázala čistou ztrátu milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur, do výsledků se ale promítlo snížení hodnoty těžebních aktiv o 307 milionů eur kvůli dlouhodobě nízkým cenám uhlí.

Společnost OKD je připravena zpracovat projekt prodloužení životnosti Dolu Paskov o několik let, pokud se stát bude chtít podílet na sociální těžbě v tomto ztrátovém dolu. Vzhledem k pravidlům EU by bylo možné útlum dolu takto prodloužit až do roku 2018.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala ČTK řekl, že podpora ze strany státu, která by oddálila zavření Dolu Paskov, je jedním z možných řešení. „Číslo, které se objevovalo v materiálech ministerstva průmyslu a obchodu, bylo na úrovni čtyř až šesti miliard korun,“ řekl v České televizi generální ředitel OKD Ján Fabián, jak vysoká by mohla být finanční pomoc státu. Podle Ciencialy je ale hlavní aktivita OKD. Vláda dnes bude o situaci v Moravskoslezském kraji jednat.

OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí, z toho v Dole Paskov pracuje zhruba 3 tisíce, přičemž 2500 je vlastních zaměstnanců OKD a 500 pracovníků dodavatelských firem. Odboráři se obávají, zda zaměstnanci Paskova nepřijdou při útlumu dolu o sociální program, například mimořádné odstupné.

Prostřednictvím OKD vlastní NWR v Česku čtyři doly. Kromě Paskova jsou všechny na Karvinsku. Kromě toho NWR vlastní polský důl Debiensko. Paskov je nejmenším z dolů OKD. Marek Síbrt, mluvčí OKD uvedl, že v Paskově se těží uhlí ve velkých hloubkách v náročných geologických podmínkách a náklady na těžbu jsou tam až dvakrát vyšší, než je průměr OKD. „Důl byl ztrátový i v letech, kdy byly ceny uhlí vysoké. Při současných cenách generuje Důl Paskov roční ztrátu z provozu 1,5 miliardy korun,“ řekl Síbrt.

Zdroj: ČTK

NWR jedná se státem o termínu uzavření Dolu Paskov Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Německo: A ve tři padla!

    Společnost ·

    Volby někdy nastartují diskuzi o zajímavých společenských tématech. A když je termín voleb znám s dostatečným předstihem, mají i jiné organizace, než jen politic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.