Návrh elektronické evidence tržeb obsahuje podle lidovců věcné a faktické chyby

Podle koaliční KDU-ČSL jsou v návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb chyby. Mezi jednu z nich patří i to, že návrh nebere vůbec v potaz dohodu koaliční rady o výčtu živností, na které bude elektronická evidence tržeb aplikována . Jejich seznam by se měl řídit nařízením vlády. Informoval o tom ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh zákona je ve středu na programu vlády. Česká televize uvedla, že lidovci odmítají o evidenci tržeb jednat, protože obsahuje faktické a věcné chyby. Ministři se ovšem shodli na tom, že vláda o návrhu jednat bude.  

Vládní strany se na počátku května přitom výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtěli počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří. Předlohu rovněž podporuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Naopak s návrhem nesouhlasí opoziční TOP 09 a ODS nebo například Asociace podnikatelů a manažerů a Strana soukromníků.

Opoziční občanští demokraté hrozí při projednávání zákona ve Sněmovně obstrukcemi. „Budeme využívat všech nástrojů, které nám poskytuje jednací řád, aby zákon schválen nebyl,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda ODS Petr Fiala.

Ministerstvo financí si od evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně zhruba 12,5 miliardy korun.

Od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření systému na další odvětví rozhodne následně vláda.

Doprovodné zákony k návrhu zároveň snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevu 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

 

Zdroj: ČTK

Návrh elektronické evidence tržeb obsahuje podle lidovců věcné a faktické chyby Foto: ČTK/Glück Dalibor: Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.