Návod na úspěch: Zbohatněte na tom, co vymyslel někdo jiný

Aby dosáhl člověk úspěchu, tak nemusí být vůbec originální. Může totiž klidně zbohatnout na tom, co vymyslel někdo jiný. Alespoň tak to vidí v pořadu Návod na úspěch autor knižních bestsellerů Ivo Toman a podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera.

Pokud má člověk pocit, že nemůže být úspěšný, protože nemá geniální nápady a v ničem nevyniká, pak by měl od tohoto smýšlení upustit. I úspěšní lidé mají totiž spoustu chyb a úspěchu dosáhli tak trochu náhodou. Názorným příkladem může být autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová.

„Jaká byla ve škole? Ve vstupním testu z matematiky získala jen polovinu bodů a učitelka ji zařadila mezi hlupáky. Na Oxford ji nepřijali, šla proto na univerzitu v Exeteru. Tam se uvedla tak, že se zapomněla zapsat ke zkouškám. Těmi pak prošla s odřenýma ušima. Zkoušky udělala jen průměrně,“ sdělil Toman.

Štěstí Rowlingová ale neměla ani v osobním životě. Ani to jí ale nezabránilo v cestě k úspěchu.

„V červnu roku 1990 si ve vlaku z Manchesteru do Londýna vysnila svůj slavný příběh kouzelnického učně. Na podpoře a rozvedená tento příběh psala v kavárně s malou dcerou v kočárku. Dvanáct nakladatelů ji odmítlo, až třináctý se chytil. Její rukopis byl také málem vyřazený, jen si ho náhodou jedna paní všimla a výsledkem byla její první smlouva, která jí přinesla 1500 liber,“ řekl Toman na rádiu Zet.

Lidé by se měli rovněž pozastavit nad tím, jaké myšlenky jsou v knížce Harryho Pottera. Nejde o nic závratného a převratného. To poukazuje na skutečnost, že originalita není pro úspěch rozhodující. Samotná Rowlingová totiž čelila podle Kučery kritice, že celý svůj příběh přepsala z díla N. K. Soufferové z roku 1984. Sepsala to ale tak, že ji milují jak děti, tak i její rodiče.

„Objevují se nám tak další dva znaky úspěchu. Zaprvé vůbec nemusíte být originální. Za druhé je to nespravedlnost. Můžete zbohatnout klidně na tom, co vymyslel někdo jiný,“ ukončil Kučera.

 

 

Návod na úspěch je pořad rádia Zet, kde se autor knižních bestsellerů Ivo Toman a podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera dělí o rady tipy a zkušenosti.

Celý díl si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Návod na úspěch: Zbohatněte na tom, co vymyslel někdo jiný Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.