Čínští cenzoři blokují komunikační aplikaci WhatsApp

Čínští cenzoři se aktuálně soustředí na americkou společnost WhatsApp. Na rozdíl od většiny západních mediálních platforem, mezi něž patří i její mateřská firma Facebook, se WhatsAppu dařilo unikat pozornosti čínských úředníků. Momentálně se ale situace začíná pozvolna měnit. Cenzoři postupně americký komunikátor odstřihávají od okolního světa.

Několik uživatelů komunikační aplikace zpravodajskému portálu CNN oznámilo, že jim bylo v úterý znemožněno odesílat fotografie nebo videa. Odborníci na kybernetiku uvedli, že ve středu zaznamenali další potíže na serverech firmy WhatsApp v Číně.

Charlie Smith ze společnosti GreatFire.org uvedl, že nedošlo ke kompletnímu zablokování serverů. Z velké části jsou ovšem nedostupné. GreatFire je firma, jež se zabývá monitorováním cenzury v zemi.

Kryptograf Nadim Kobeissi ze startupové firmy Symbolic Software sídlící v Paříži řekl, že se jeho týmu podařilo v úterý přihlásit do aplikace prostřednictvím čínského serveru. Následně zjistili, že krom textových zpráv nemohou nic odeslat.

Umlčení nepohodlných komentátorů

„Uvědomili jsme si, že servery, které společnost WhatsApp používá ke sdílení videí, fotografií a soubory, byly zablokovány stejným způsobem, jako k tomu došlo v případě Facebooku,“ řekl Kobeissi serveru BBC.

Čínská vláda podle BBC nepotvrdila, že by WhatsApp jakýmkoli způsobem blokovala. K problematice se rovněž nevyjádřil ani vlastník komunikační aplikace.

Kancelář BBC v Pekingu testovala funkčnost WhatsAppu každých několik hodin. Všechny funkce pracovaly bez VPN, tak jak měly do středy ráno. Od té doby došlo k dalším přerušením.

Čína se snaží zvýšit cenzuru v online prostředí. Chce se tak postavit proti lidem, kteří se vyjadřují k politicky citlivým tématům. K tomuto cíli pak používají stále složitějších metod.

BBC uvádí, že Čína například nedávno zablokovala soukromé zprávy a skupinové rozhovory dotýkající se smrti čínského disidenta Lioua Siao-poa.

Jak je to vůbec se stávající cenzurou na území Číny? Tamní vláda blokuje sociální sítě včetně Facebooku, Instagramu a Twitteru. Blokovaný je rovněž vyhledávač Google. Číňané se také nedostanou k obsahu zpravodajských portálů, mezi než patří i BBC. Vláda čínského prezidenta Si Ťin-pchinga rovněž zablokovala komunikační aplikaci pro zašifrované zprávy Telegram.

Čína se také chystá zpřísnit pravidla sítí VPN, aby tak ještě více omezila uživatele internetu. 

 

 

Zdroj: BBC, CNN, Zet

Čínští cenzoři blokují komunikační aplikaci WhatsApp Foto: mirtmirt / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do Číny vyrazil z Česka první nákladní vlak

    Byznys ·

    Z Prahy ve středu vyjel do Číny první přímý nákladní vlak. V budoucnu má pravidelně spojovat české hlavní město s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Vlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.