Čínskému akciovému trhu se navzdory zpomalující se ekonomice daří

Čínský akciový trh zažívá navzdory zpomalení ekonomiky růst a stal se tak zajímavým trhem pro tuzemské investory. Zahraniční investice do čínských akcií jsou prozatím značně omezené. Index Shenzhen Composite například prudce vzrostl o 47 procent. Růstu napomohl zájem ze strany drobných investorů a snížení úrokových sazeb. Informoval o tom server CNN. 

Dařilo se také čínskému indexu Shanghai Composite, který vzrostl o 19 procent. 

Tento růst neodpovídá vývoji čínské ekonomiky, jejíž HDP zpomaluje a poslední ekonomické statistiky skončily zklamáním.

Experti však říkají, že čínští investoři sázejí na to, že vláda bude nucena přijmout stimulační opatření pro oživení stagnující ekonomiky, které napomohou udržet rostoucí akciový trh.

„Akciový trh jednoznačně věří, že čínská vláda bude i nadále přijímat politická opatření pro dosažení svého cíle růstu, špatné statistiky růstu pak povedou k uvolnění politiky,“ řekl analytik obchodní banky BNP Paribas Manishi Raychaudhuri.

Banky již letos dvakrát snížily úrokové sazby. Tato opatření pomohla podle Michaela Lianga z Nadace Asset Management vytáhnout oba dva indexy nahoru. Ekonomové předpovídají, že centrální banka bude úrokové sazby snižovat i nadále.

Odborníci říkají, že boom čínského akciového trhu stojí také za obnoveným zájmem ze strany drobných investorů.

V Číně se každý obchodní den otevře podle obchodní banky BNP Paribas 170 tisíc nových účtů. To je průměrně desetkrát více než v minulém roce.

Růstu čínského akciového trhu využívají především domácí investoři. Zahraniční investice do čínských akcií jsou prozatím značně omezené. Objem obchodů umožnil cizincům investovat na šanghajském finančním trhu pouze zlomek z denního obratu.  

 

Zdroj: CNN, Zet

Čínskému akciovému trhu se navzdory zpomalující se ekonomice daří Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.