Čínská zásobovací loď úspěšně zakotvila u vesmírné laboratoře

První čínská nákladní loď v sobotu úspěšně zakotvila u čínské vesmírné laboratoře. Oznámila to agentura Nová Čína. Jde o další krok ve snaze Číny zřídit do roku 2022 vlastní trvale obydlenou orbitální stanici.

Zásobovací loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo) odstartovala ve čtvrtek večer místního času z nejnovějšího čínského kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan, napsala agentura AP. Vynesla ji raketa Dlouhý pochod 7.

Zásobovací loď unese podle čínských státních médií šest tun nákladu a dvě tuny paliva. Na cestě bez posádky může být tři měsíce a je naprogramována tak, aby po dosažení kosmické laboratoře prováděla vědecké pokusy.

Experimentální laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) umístila Čína na oběžnou dráhu v loňském roce. Dva čínští kosmonauti strávili v laboratoři celý měsíc; byla to nejdelší čínská mise s lidskou posádkou.

Základní modul budoucí čínské vesmírné stanice o hmotnosti 20 tun má být vypuštěn příští rok. Celá 60tunová stanice by měla být plně funkční v roce 2022 a fungovat by měla nejméně deset roků, napsala agentura AP.

 

 

Zdroj: ČTK

Čínská zásobovací loď úspěšně zakotvila u vesmírné laboratoře Foto: ČTK/AP/Yang Guanyu

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.