Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Kam dopadnou úlomky bude jasné až za rok

Čína ztratila kontrolu nad svou první experimentální vesmírnou stanicí Tchien-kung 1. Osmiapůltunová vesmírná laboratoř by se tak během příštího roku měla zřítit do atmosféry. Očekává se, že její drtivá většina shoří v atmosféře. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace Jana Koláře ale nelze vyloučit ani dopadení některých úlomků na Zemi. Místo dopadu však bude možné určit až týden před dopadem.

Důvod ztráty kontroly nad stanicí Tchien-kung 1 není znám. Přestože se podle Koláře začali v posledním roce objevovat zprávy o tom, že stanice nezvyšuje svoji dráhu, tak se Čína k tomuto přiznala až teprve nedávno. V tuto chvíli se Tchien-kung 1 nachází ještě dostatečně vysoko na oběžné dráze. Vstoupit do atmosféry by měla někdy v průběhu roku 2017.

Vysoká představitelka čínského vesmírného programu Wu Pching řekla, že je nepravděpodobné, že by úlomky laboratoře mohly postihnout letecký provoz či způsobit škody na Zemi. Podle Koláře se však toto s takovou jistotou vyloučit nedá. Podle něj opravdu drtivá většina shoří. „Co by mohlo přežít, jsou dejme tomu některé nádrže z velice silného kusu oceli nebo titánu, které by mohly být uvnitř té stanice. Jinak ten plášť je poměrně křehký, tenký. Ten se roztaví velice rychle. Může se ale stát, že některé kusy, které jsou uvnitř, budou více izolované od žáru a přežít. Budou to však kusy relativně malé,“ uvedl na rádiu Zet.

Harvardský astrofyzik Jonathan McDowell mluví o stokilových nespálených kusech raketového motoru, které by mohly spadnout na Zemi. S tímto předpokladem ale Kolář nesouhlasí. „To se mi zdá rozhodně přehnané. Jednak na té stanici takhle velké motory nejsou. Tam jsou motory, které se používají k udržování a ke změnám korekce dráhy. To nejsou raketové motory v tom smyslu, které by byly použity k vynesení laboratoře na oběžnou dráhu,“ uvedl.

Pokud ale nějaké úlomky z čínské stanice na Zemi skutečně dopadnou, tak se v tuto chvíli nedá určit kam. „Zatím ta pravděpodobnost je zhruba stejná na stejný povrch zeměkoule. Je to z toho důvodu, že se stanice pohybuje ve výšce, která je stále ještě dostatečně vysoko – zhruba 20 až 30 kilometrů níže, než létá Mezinárodní kosmická stanice ISS,“ vysvětlil Kolář.

Čína už vypustila svou druhou stanici

Čína minulý týden vypustila do kosmu svou druhou experimentální laboratoř Tchien-kung 2 v rámci příprav na umístění vlastní stálé vesmírné stanice s kosmonauty na oběžnou dráhu kolem Země. Ta by podle plánů Pekingu měla fungovat kolem roku 2022. 

Čína se zaměřuje na budování vlastní vesmírné stanice, protože ji z politických důvodů je odepřena spolupráce v oblasti kosmonautiky se Spojenými státy, které jsou hlavním provozovatelem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). „To je rozhodnutí amerického Kongresu už dvacet let zpátky, kdy čínská raketa vynášela americký satelit, došlo k havárii a Číňané nebyli schopni Američanům zpátky vrátit zbytky té družice, která podle americké strany nesla důležité technologické přístroje,“ připomněl Kolář na rádiu Zet.

 

 

Celý rozhovor o využití jaderné energie v kosmonautice s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Kam dopadnou úlomky bude jasné až za rok Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

  Společnost ·

  Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

 2. Dárek, který každý pochválí

  Komerční sdělení ·

  Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

 3. BBC: Haiti hrozí hladomor

  Společnost ·

  Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.