Čínské peníze na černém kontinentu. Pomáhají nebo škodí?

Ještě nedávno byla Etiopie jeden z nejchudších států světa, teď ale získává díky investicím z Číny, které se v Africe od roku 2012 zdvojnásobily, úplně novou tvář. Nejvíce jsou čínské peníze vidět v hlavním městě, Addis Abeba je v podstatě město postavené Čínou. Nabízí se ale otázka, za jakou diplomatickou a ekonomickou cenu.

Pro běžného Evropana je město ve výšce 2 355 metrů nad mořem úplně jiným světem. Podle úřadů zde žije 2,7 milionů obyvatel, skutečné číslo ale bude mnohem vyšší. Pouze malé procento budov má adresu, orientovat se tady je tak tvrdým oříškem nejen pro místní taxikáře. Důvodem toho je fakt, že Etiopie nebyla, až na okupaci Itálií v letech 1936-1941, nikdy kolonizována. Evropská infrastruktura, která je základem mnoha afrických metropolí, zde tak naprosto chybí.

Na prahu 21. století začala populace etiopské metropole růst strmě vzhůru a výrazné vylepšení vyžadovaly především do té doby prašné cesty lemující hlavní město. Toho využila Čína, která toužila po pevnějších vazbách s africkými zeměmi a inaugurační fórum o spolupráci Číny a Afriky, konané v roce 2000 v Pekingu, ukázalo africkým státům vzorový model rozvoje infrastruktury a spolupráce tak mohla začít.

Během dvou desetiletí získala etiopská metropole díky čínským investicím pouze na infrastrukturu téměř 5 miliard dolarů, největší položkou byla Etio-Džibutská železnice v ceně 4 miliard dolarů, která propojuje vnitrozemskou Etiopii s přímořským Džibutskem. Unikátní je i projekt metra, mimochodem jediného v subsaharské Africe, které má v Addis Abeba dvě linky protínající centrum města, schopné přepravit 30 000 cestujících za hodinu. Každý z cestujících pak za jednu jízdu zaplatí 6 birr, tedy asi 30 amerických centů. „Addis byl radikálně přeměněn,“ řekl pro CNN Ian Taylor, profesor africké politické ekonomie University of St. Andrews ve Skotsku. „Obrovské mrakodrapy mění celý profil města,“ komentuje pak Taylor stavbu nejvyšší budovy Etiopie, 46 podlažní skleněné věže, jejíž dokončení je plánované na rok 2020. Stavbu budovy má stejně jako sídlo Africké unie, umístěné také v Addis Abeba, na starosti čínská státní společnost CSCEC.

Čínská úvěrová politika na africkém kontinentu vyvolá i negativní reakce a budí značné obavy. Země černého kontinentu dluží dohromady Číně přes 130 miliard dolarů, bývalý ministr zahraničí USA Rex Tillerson v souvislosti s tím mluví o čínských "dravých úvěrových praktikách, které zadlužují národy a podkopávají jejich svrchovanost a popírají jejich dlouhodobý růst." Důkazem nerovnocených vztahů mezi asijským gigantem a africkými zeměmi jsou údaje z roku 2016, podle kterých Čína do Afriky dovezla zboží za 88 miliard dolarů, vývoz ale činil pouhých 40 miliard.

Tématem je i otázka národní bezpečnosti, na začátku tohoto roku totiž přišla francouzská zpravodajská agentura Le Monde se zjištěním, že Peking špehoval Africkou unii pomocí softwaru, který pomohl sám instalovat. Čínské ministerstvo zahraničí reagovalo, že jde o "neopodstatněná obvinění" a že Africká unie obvinění ignorovala také jako "neopodstatněné". Kauza ale vyvolává značné obavy, protože Čína takto operuje na celém kontinentu. Jaké jsou ale čínské úmysly v jedné z nejchudších částí světa, to ukáže až čas.

 

 

Zdroj: CNN, YRN

Čínské peníze na černém kontinentu. Pomáhají nebo škodí? Foto: StreetVJ / Shutterstock.com: Addis Abeba

reklama

Další články

  1. Juncker přednese poslední projev o stavu EU

    Společnost ·

    Svůj poslední projev o stavu Evropské unie přednese ve středu před Evropským parlamentem ve Štrasburku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho řeč bude vzhl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.