Čínské investice na území USA letos dosáhnou nového rekordu

Investice čínských společností letos na území Spojených států možná dosáhnout na rekordních 20 až 30 miliard dolarů (474 až 710 miliard korun). Především půjde o investice prostřednictvím fúzí a akvizic. Poukazuje na to výzkumná skupina Rhodium Group a americká Národní komise pro vztahy mezi Spojenými státy a Čínou (NCUSCR). V loňském roce se investice čínských firem vyšplhaly v USA na rekordních 15 miliard dolarů (155 miliard korun). O rok dříve přitom dosáhly pouhých 11,9 miliard dolarů.

Za vyhlídkami na letošní růst podle listu The Wall Street Journal (WSJ) stojí vlna transakcí ohlášených na začátku roku. Ve srovnání s Británií, Japonskem a dalšími vyspělými ekonomikami jsou zatím čínské investice v USA velmi nízké. Kvůli svému rychlému růstu ale začínají přitahovat pozornost amerických regulátorů a politiků, která by jejich příliv mohla brzdit, podotýká WSJ.

„(Číňané) usilují o modernizaci svých technologií i o rychlé budování zavedených značek,“ uvedl ekonom Thilo Hanemann ze společnosti Rhodium. „Vidíme u čínských investic velký posun od rozvíjejícího se světa k bohatým trhům zahrnujícím USA, Evropu a Austrálii,“ dodal.

V letošním prvním čtvrtletí se objevila řada čínských nabídek na převzetí amerických podniků, k čemuž přispěla mimo jiné snaha diverzifikovat rizika po turbulencích na čínských akciových trzích. Podle Hanemanna se ale nyní některé americké podniky obávají toho, že se čínským zájemcům o jejich převzetí nepodaří získat potřebná povolení a zajistit si finance.

Američtí zákonodárci se snaží přimět regulační úřady k důslednému prověřování transakcí zahrnujících finanční infrastrukturu a strategické technologie. „To by samozřejmě mohlo mít dopad na způsob uvažování čínských kupců,“ upozornil Hanemann.

Někteří američtí zákonodárci si stěžují, že americké firmy nemohou v řadě odvětví čínské ekonomiky investovat stejně snadno jako čínské podniky v USA. Snaha o sjednání bilaterální investiční smlouvy mezi USA a Čínou vázne, protože Peking se snaží řadu sektorů bránit.

 

Zdroj: Zet

Čínské investice na území USA letos dosáhnou nového rekordu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.