Čínský fond koupil druhého největšího provozovatele solární energie v Česku

Čínský fond China-CEE Fund koupil za miliardy korun firmu Energy 21, která je druhou největší solární společností v Česku. Dnes to uvedla ve svém vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Číňané odkoupili 95 procentní podíl, jenž v Energy 21 držela investiční skupina Mid Europa Partners. Mimo to odkoupili i podíl minoritního akcionáře.

Energy 21 vlastní podle MfD 31 solárních elektráren s instalovaným výkonem přes 61 megawattů, více má v Česku v solární energetice pouze polostátní energetická firma ČEZ. Energy 21 dosáhla v roce 2014 tržeb 794 milionů korun a čistý zisk 91 milionů.

China-CEE Fund patří exportní bance China Exim Bank. Před časem koupil několik větrných elektráren v Polsku, kde také chystá výstavbu větrných a solárních parků. Na investice ve střední Evropě zatím vyčlenil přes půl miliardy dolarů (asi 12 miliard korun), píše MfD.

V uplynulých měsících v Česku značně investovala čínská společnost CEFC (China Energy Company Limited), která působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Získala například podíly ve fotbalovém klubu Slavia Praha, letecké firmě Travel Service či Pivovarech Lobkowicz Group. Investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Také chce podle médií zvýšit na 50 procent podíl v investiční skupině J&T Finance Group sídlící v Praze.

 

 

Zdroj: ČTK

Čínský fond koupil druhého největšího provozovatele solární energie v Česku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.