Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 6,9 %, jde o nejslabší výkon za 6 let

Čína ve třetím čtvrtletí zpomalila hospodářský růst, útlum je ale menší, než se čekalo. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa vzrostl v meziročním srovnání o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém čtvrtletí. Z dnešních údajů čínského statistického úřadu vyplývá, že jde o nejslabší výkon od začátku roku 2009. Nová statistická data vyvíjejí tlak na čínské vládní činitele, aby přišli s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali zpomalení růstu hrubého domácího produktu Číny na 6,8 procenta.

V mezičtvrtletním srovnání stoupla čínská ekonomika o 1,8 procenta, tedy stejným tempem jako v předešlém kvartálu. Trh očekával růst o 1,7 procenta.

Čínská ekonomika zpomaluje růst už delší dobu. Loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě.

 

Zdroj: ČTK

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 6,9 %, jde o nejslabší výkon za 6 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.