Čínská centrální banka bude zvyšovat flexibilitu měny

Čínská vláda se chystá omezit intervence na devizovém trhu a zvýšit flexibilitu domácí měny. Po jednání mezi Čínou a Spojenými státy to uvedl guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan. Američtí zákonodárci si totiž stěžují na úmyslné podhodnocování čínského jüanu tamní vládou za účelem zvýhodňování svých výrobců na mezinárodních trzích.

„Umožníme, aby poptávka a nabídka na devizovém trhu hrála významnější roli při stanovování kurzu,“ prohlásil Čou. „Jakmile k tomu budou vhodné podmínky, centrální banka výrazně omezí intervence na devizovém trhu,“ dodal.

Americké ministerstvo financí v dubnové zprávě pro Kongres uvedlo, že Čína stále udržuje kurz své měny na příliš nízké úrovni. Vyjádřilo rovněž pochybnosti ohledně odhodlání Pekingu zajistit, aby kurz čínského jüanu určoval trh. Slabý kurz domácí měny je příznivý pro exportéry, protože po přepočtu zvyšuje jejich zahraniční příjmy.

Čínský celní úřad dnes oznámil, že čínský export v červnu stoupl o 7,2 procenta, tedy nejprudším tempem za pět měsíců. Červnový růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 10,6 procenta. Údaje o zahraničním obchodu podle agentury Reuters posilují očekávání, že Čína bude muset přikročit k dalším opatřením na podporu ekonomiky, aby dosáhla plánovaného hospodářského růstu.

Čínský premiér Li Kche-čchiang již v pondělí uvedl, že čínská ekonomika sice ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než na začátku roku, stále však budou nutná další umírněná opatření na její podporu.

Zdroj: ČTK

Čínská centrální banka bude zvyšovat flexibilitu měny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.