Čínská CEFC získala poloviční podíl v ruské bance J&T BANK

Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC) získala padesátiprocentní podíl v ruské privátní bance J&T BANK AO. Převzetí podílu je součástí rozvíjející se spolupráce mezi CEFC a česko-slovenskou finanční skupinou J&T Finance Group (JTFG). Vyplývá to z prohlášení, které ČTK zaslala J&T Banka. Finanční podrobnosti transakce firmy nezveřejnily, schválit ji ještě musejí regulátoři v Rusku.

"Věříme, že majetkové propojení banky s čínskou investiční skupinou přinese nové příležitosti poskytovat finanční služby v rámci rozvíjejících se rusko-čínských vztahů," uvedl v prohlášení místopředseda představenstva JTFG Patrik Tkáč.

Čínská skupina v poslední době výrazně nakupuje v České republice. Na počátku tohoto měsíce zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v JTFG na 9,9 procenta a zájem má o zvýšení podílu až na 30 procent. Koupila rovněž fotbalovou Slavii, Martinický palác na Hradčanském náměstí a budovu Živnobanky v Praze. Podle nejnovějších zpráv jedná také o nákupu soukromého českého leteckého dopravce Travel Service.

CEFC působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

Skupina J&T se zaměřuje na služby privátního a retailového bankovnictví, správu majetku privátních klientů a institucí, investiční bankovnictví a projektové financování. Působí především v České republice, na Slovensku, v Chorvatsku a v Rusku.

 

Zdroj: ČTK

Čínská CEFC získala poloviční podíl v ruské bance J&T BANK Foto: ČTK/Hájek Tomáš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.