„Nárůst tržeb v pohostinství nevzrostl o 100 %, zakopaný pes je ve výběru podniků,“ říká Sobíšek

Ministerstvo financí uvedlo, že podle svého vlastního sledování zaznamenalo mezi prosincem 2015 a prosincem 2016 nárůst tržeb v restauracích, pohostinství a ubytování ve výši 100 procent. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek v pořadu Tržní okénko řekl, že i když ministerstvo financí zveřejnilo přesnou metodiku pro výpočet, tak zakopaný pes bude v tom, jaké podniky si vybralo. Tržby tak o 100 % nestouply. 

„Je pravda, že i když ministerstvo financí zveřejnilo přesnou metodiku, jak spočítalo svůj nárůst 100 procent tržeb, zakopaný pes bude v tom, jaké podniky si vybralo,“ řekl Sobíšek na rádiu Zet.

Aktuální údaje Českého statistického úřadu přitom poukazují na to, že v ubytování, stravování a pohostinství vzrostly tržby meziročně ve stálých cenách o 7,6 procenta.

„Rozdíl je na první pohled skutečně velký, ale musíme si uvědomit, že se jedná o jiný okruh sledovaných podniků. ČSÚ sleduje především velké firmy, ty menší poté dopočítává. To zaprvé. Zadruhé ČSÚ zveřejnil svá čísla jako předběžná a jak známo tato čísla podléhají poměrně velkým revizím. Za třetí jde i o to, že ministerstvo financí ve svém sledování vybírálo speciální firmy, které se nezabývaly ničím jiným,“ uvedl Sobíšek.

To podle Sobíška znamená skutečnost, že se do sledování nedostala například restaurace, která zároveň provozovala pivovar. I přesto se ale tržby ČSÚ nepřiblíží 100 procentům, o kterých informovalo ministerstvo financí. Překročit by ale neměly 20 až 30 procent. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Nárůst tržeb v pohostinství nevzrostl o 100 %, zakopaný pes je ve výběru podniků,“ říká Sobíšek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.