Národní středisko představí zprávu o užívání drog za rok 2012

Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti představí dnes výroční zprávu za loňský rok o užívání návykových látek v Česku. Zaměřuje se v ní nejen na nelegální, ale také na legální drogy. Mladí Češi a Češky patří v Evropě k rekordmanům v užívání marihuany.

Podle autorů zprávy je ale trend klesající a těch, co si konopí dávají, ubývá. Národní protidrogový koordinátor ale považuje za alarmující užívání legálních drog, tedy hlavně pití alkoholu. Se závislostí na něm mají potíže desetitisíce dospělých. Podle mezinárodní školní studie přibývá také náctiletých, kteří pravidelně pijí a opíjejí se.

Podle letošního výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění devět z deseti lidí vnímá užívání drog v Česku jako problém. Podle 38 procent Čechů a Češek ale příslušné instituce tématu nevěnují dostatečnou pozornost. Zhruba třetina osob nad 15 let si myslí, že by léčba závislých měla být zdarma. Názory na drogovou situaci v zemi se v posledních letech téměř nemění.

Zpráva se zmiňuje i o zachycení nových drog. Popisuje také možnosti léčby, prevenci a výdaje na protidrogovou politiku. Dokument by měla ve středu projednat vláda.

Zdroj: ČTK

Národní středisko představí zprávu o užívání drog za rok 2012 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.