Národní ústav duševního zdraví pohledem Aleše Vlka

Národní ústav duševního zdraví se dostal v posledních týdnech do pozornosti médií v souvislosti s Andrejem Babišem mladším a jeho lékařkou Ditou Protopopovou. Jedná se o špičkově vybavené pracoviště, které reprezentuje moderní přístup k psychiatrické péči. Tak o něm mluví alespoň Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz ve svém pravidelném komentáři.

Ústav je zaměřen na výzkum neurobiologických mechanizmů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch (schizofrenie, deprese, úzkostné stavy a reakce na stres), na vývoj a testování nových diagnostických a léčebných metod. Výzkumné programy zahrnují také neurobiologii stárnutí a demence, biologické podstaty závislosti či poruchy spánku a biologických rytmů.

„Pracoviště vzniklo díky Evropským strukturálním fondům, které byly v období 2007 až 2013 určeny na modernizaci a výstavbu moderní výzkumné infrastruktury v České republice. Vzhledem k tomu, že prostředky byly omezeny na mimopražské regiony, vzniklo několik špičkových center, včetně Národního ústavu duševního zdraví, těsně za hranicemi Prahy ve Středočeském kraji“, říká Aleš Vlk.

Národní ústav duševního zdraví úzce spolupracuje s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a navazuje na činnost Psychiatrického centra v Praze, které mělo více než padesátiletou historii. Iniciátorem celého projektu a současným ředitelem je Cyril Höschl.

Podle Aleše Vlka nebude mít současná kauza s premiérovým synem vliv na chod ústavu. „Důležité je, aby to nezdiskreditovalo psychiatrii jako takovou. To ale také doufám, že se nestane. Fakt, že kauza souvisí s premiérem a politikou pro nikoho není příjemné, ale myslím, že to odezní. Ústav má takovou pověst, takové pracovníky a takové výsledky, že ho to ohrozit nemůže,“ řekl.

 

 

Zdroj: YRN

Národní ústav duševního zdraví pohledem Aleše Vlka Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.