Národní izolace nezaručí podle Gabriela státům mír ani prosperitu

Polemiku s programovými hesly amerického prezidenta Donalda Trumpa obsahoval ve čtvrtek projev německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela na Valném shromáždění OSN. Ten se negativně postavil k „národnímu egoismu", jenž není schopen řešit problémy současného světa.

Globální problémy lze řešit jen mezinárodní spoluprací, nikoli národní izolací. Nebylo to heslo „Německo na prvním místě“, které přineslo naší zemi mír a prosperitu, řekl Gabriel ve zřejmé narážce na Trumpův prezidentský program.

I německý ministr, stejně jako velká většina politiků hovořících z tribuny OSN, odsoudil jaderné provokace KLDR a přivítal sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN. Pokud Severní Korea vybuduje jaderný arzenál, ostatní státy ji mohou následovat, upozornil.

Zároveň varoval před vypovězením jaderné smlouvy s Íránem, kterým hrozí Spojené státy. Ani KLDR by nemohla být přesvědčena o pevnosti mezinárodních dohod, pokud by fungující dohoda s Íránem selhala, konstatoval.

Minská dohoda o cestách k míru na východě Ukrajiny je nástrojem k urovnání donbaské krize, řekl dále Gabriel. Vyzval k pečlivému zvážení návrhů na vyslání mírových sil na východ Ukrajiny, kde mohou napomoci příměří a ústupu vojsk od frontové linie.

 

Zdroj: ČTK

Národní izolace nezaručí podle Gabriela státům mír ani prosperitu Foto: berlinpictures16 / Shutterstock: Sigmar Gabriel

reklama

Další články

  1. Liftago se chystá expandovat do zahraničí

    Byznys ·

    Česká technologická firma Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, chystá expanzi do zahraničí. Bude tak moct učinit díky investici společnosti Incomming Ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.