Národní galerii chybí desítky sbírkových předmětů od Lady, Kupky nebo Zrzavého, zjistil NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při své kontrole zjistil, že Národní galerii v Praze chybí ve sbírce desítky sbírkových předmětů. Jde například o 31 kreseb vyhotovených Josefem Ladou, Františkem Kupkou nebo Janem Zrzavým. Galerie je nenalezla při inventarizaci v roce 2012. Zrzavého dílo Zeyerova zahrada dokonce zapůjčila a dále se nezajímala o jeho budoucnost. Až při kontrole NKÚ podala po třinácti letech trestní oznámení. 

Například dílo Zeyerova zahrada, které vytvořil Jan Zrzavý, Národní galerie půjčila v letech 1999 až 2000 společně s dalšími 16 kresbami na výstavu Praha 1990 do muzea v Amsterodamu. „Po ukončení výstavy galerie podle dokumentů převzala kresbu od přepravní společnosti, po dvou letech ale zjistila, že jí kresba chybí,“ upřesnila mluvčí NKÚ Olga Málková. Trestní oznámení galerie podala až při kontrole NKÚ, což je nejméně 13 let od ztráty cenného díla.

Dalšího pochybení se Národní galerie dopustila po povodních v roce 2002. V depozitáři Zbraslavského zámku totiž neprovedla inventuru sbírky. Z toho důvodu nemohla objasnit rozsah škod na sbírkových předmětech. „Do konce kontroly NKÚ nenašla v souvislosti s povodněmi 35 děl, převážně od českého sochaře Karla Dvořáka. O chybějících předmětech Národní galerie neinformovala Policii ČR,“ řekla Málková. 

 

Zdroj: Zet 

Národní galerii chybí desítky sbírkových předmětů od Lady, Kupky nebo Zrzavého, zjistil NKÚ Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.