Novým polským prezidentem se stal po nedělních volbách Andrzej Duda

Ve včerejších prezidentských volbách v Polsku zvítězil euroskeptický opoziční kandidát Andrzej Duda. Vyplývá to z průběžného sčítání hlasů voličů. Dosavadní polský prezident Bronislaw Komorowski, který se s Dudou utkal ve druhém kole prezidentských voleb, už svou porážku uznal.  

Podle odhadů, který vypracovala společnost Ipsos, hlasovalo pro 43letého Dudu 53 procent voličů, a 62letému Komorowskému připadlo 47 procent hlasů. Odhady byly zveřejněny po uzavření poslední volební místnosti v 22:30. Volební účast činila 56 procent.

„Demokracie spočívá v tom, že výsledky voleb jsou nejen uznávány, ale také respektovány,“ prohlásil prohlásil končící prezident. „Respektuji vaši volbu,“ řekl voličům Komorowski před davem svých stoupenců. „Přeji si, aby byl můj vyzyvatel úspěšným prezidentem,“ dodal Komorowski.

Pro Dudovu stranu Právo a spravedlnost (PiS) jde o první významné volební vítězství za posledních téměř deset let. „My můžeme Polsko změnit,“ prohlásil nově volený prezident před slavícími přívrženci. Duda slíbil, že bude otevřeným prezidentem usilujícím o jednotu. Připustil, že překonání problémů země si vyžádá mnoho obtížné práce.

Podle agentury Reuters výsledky voleb odrážejí rozčarování polských voličů nad tím, že nově nabytá prosperita země nemá na obyvatele rovnoměrnější dopad.

Zjevně jasné vítězství Dudy je nečekané. Dudovo vítězství v prvním kole považovali analytici za překvapení. Předvolební průzkumy před rozhodujícím hlasováním napovídaly, že výsledky budou velmi těsné.

Podle analytiků by vítězství Dudy v prezidentských volbách mohlo jeho straně na podzim usnadnit cestu do vlády, protože tento politik propůjčí své straně novou, méně radikální tvář a může formaci pomoci získat hlasy středových voličů.


Zdroj: ČTK

Novým polským prezidentem se stal po nedělních volbách Andrzej Duda Foto: ČTK/EAST NEWS/ENPOL - A. DUDA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.