Novým německým prezidentem bude Frank-Walter Steinmeier

Příštím německým prezidentem bude Frank-Walter Steinmeier. Exministra zahraničí v neděli jasnou většinou zvolilo Spolkové shromáždění. V převážně reprezentativní funkci jedenašedesátiletý sociální demokrat 17. března nahradí Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období.

Na kandidatuře Steinmeiera se loni v listopadu domluvila vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), díky čemuž se v neděli bez problémů prosadil proti čtveřici protikandidátů. Ve Spolkovém shromáždění, které v Německu prezidenta volí, získal Steinmeier 931 z 1239 platných odevzdaných hlasů. Žádný z jeho protikandidátů se mu ani vzdáleně nepřiblížil.

Volitelé, mezi nimiž byl letos například i trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw, se k hlasování v budově Spolkového sněmu v Berlíně sešli v neděli v poledne. Výsledky předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert oznámil krátce před 14:20.

 

 

Zdroj: ČTK

Novým německým prezidentem bude Frank-Walter Steinmeier Foto: ČTK/AP/Michael Sohn: Frank-Walter Steinmeier

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.