Novým majitelem Avie se stala dceřiná firma Ashok Leyland vyrábějící autobusy

Českého výrobce nákladních vozů Avia převzala společnost Ashok Leyland (UAE) LLC, která ve Spojených arabských emirátech vyrábí autobusy. Jde o dceřinou firmu dosavadního majitele Avie, kterou byla indická firma Ashok Leyland.  Převod Avie byl součástí restrukturalizace dceřiných společností skupiny. Firma to podle serveru e15.cz uvedla v oznámení pro indickou burzu. 

Společnost Ashok Leyland UAE LLC provozuje v emirátu Ras Al Khaimah továrnu na autobusy s kapacitou výroby dva tisíce vozidel ročně. Závod díky svému strategickému umístění zásobuje trhy Arabského poloostrova a Afriky, uvedl server.

O prodeji Avie jsme psali také zde.

Avia, která v 90. letech vyráběla přes deset tisíc vozů ročně, ukončila výrobu v roce 2013. Ze své továrny v pražských Letňanech propustila 173 z 226 zaměstnanců. Od té doby jen dodává náhradní díly a udržuje výrobní areál.

Indové Avii získali v roce 2006 od investiční skupiny Odien, která ji o dva roky dříve koupila od korejské Daewoo. Žádnému z vlastníků se ale nepodařilo prodeje nákladních vozů nastartovat natolik, aby se mu výroba vyplatila. V roce 2012 ještě Avia vyrobila přes 1000 aut, o rok později už jen čtyři vozy.

Společnost Avia byla založena v roce 1919 v pražských Vysočanech, původně jako letecká továrna. V roce 1931 byl založen závod v Praze - Letňanech, který původně sloužil také pro výrobu letadel. Po druhé světové válce továrna začala vedle letadel produkovat i nákladní automobily a autobusy, které postupně ovládly její výrobní program.

Na silnici značku Avia proslavily typické většinou modré „saviemy“, licenční verze francouzského lehkého nákladního vozu z koncernu Renault, které se začaly vyrábět v roce 1968. V 80. letech se ročně vyrábělo asi 17 000 vozů.

 

Zdroj: ČTK

Novým majitelem Avie se stala dceřiná firma Ashok Leyland vyrábějící autobusy Foto: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.