Novým americkým velvyslancem v Česku bude právník s českými kořeny

Senát Spojených států dnes potvrdil návrh prezidenta Baracka Obamy, aby se novým americkým velvyslancem v Česku stal právník s českými kořeny Andrew Schapiro. Informoval o tom web vládních demokratů v horní komoře amerického Kongresu. Současný americký velvyslanec Norman Eisen opustí podle dřívějších zpráv Česko v srpnu.

Schapira na funkci nového velvyslance v ČR navrhl Obama v březnu. V květnu Schapiro absolvoval potvrzovací slyšení ve výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Ve své řeči se tehdy hlásil ke svým příbuzným v bývalém Československu, kteří čelili nacistickému útlaku. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 prchla jako malá s rodiči před nacisty.

Nominovaný nový ambasador v květnu před senátory ocenil, že „v této kritické době je Česká republika věrný, významný spojenec (USA) v srdci Evropy“. Spojené státy mají podle něj úzký vztah s ČR ve třech klíčových oblastech: společné bezpečnosti, společné prosperitě a společných hodnotách.

Schapiro označil Česko za aktivního člena NATO, Evropské unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Zvlášť ocenil bývalé a současné působení českých vojáků na Balkánu, v Afghánistánu, v Mali i v dalších místech válečných konfliktů. Zároveň pochválil Prahu i za její postoje kolem ukrajinské krize.

Schapiro ve svém květnovém vystoupení kritizoval skutečnost, že český vojenský rozpočet představuje jen málo přes procento HDP, čímž Česko podle něj zaostává za cíli NATO a mnohými evropskými spojenci. Změnit to je pro nastupujícího velvyslance prioritou. „Pokud budu potvrzen (ve funkci velvyslance v ČR), budu naléhat na českou vládu, aby posílila finanční prostředky vynakládané na obranu,“ slíbil Schapiro 15. května členům vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy.

Stejně jako Eisen má Schapiro blízko k nynějšímu americkému prezidentovi - v 80. letech byl jeho spolužákem při studiu práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také vydatně pomáhal s financováním Obamovy předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal statisíce dolarů.

Zdroj: ČTK

Novým americkým velvyslancem v Česku bude právník s českými kořeny Foto: czech.prague.usembassy.gov

reklama

Další články

  1. Ukrajina schválila dekret o částečné mobilizaci

    Společnost ·

    Ukrajinský parlament dnes schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o částečné mobilizaci, od něhož si armáda slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.