Novela zákoníku práce představuje nemodernost a protekcionismus, komplikuje home office

Novela zákoníku práce, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), se dotkne i práce z domova. Nařízení ovšem sváže ruce zaměstnavatelům. Novela má stanovit kompromis v souvislosti s dodržením rovného zacházení se zaměstnanci. Jeden zaměstnanec totiž například disponuje vlastním technickým programovým vybavením a druhý ne. Stejně tak je to i s energií, kterou si zaměstnanec na home officu platí sám. Generální  ředitel firmy Conectart Petr Studnička ovšem říká, že firma objem spotřebované energie není schopná vyčíslit. Pro zaměstnance je to úděl za benefity, které jim home office přináší. Toto nařízení představuje podle Studničky nemodernost a protekcionismus. 

MPSV věcí tvrdí, že home office nebude novelou omezen. Rezort je naopak toho názoru, že navrhovaná úprava neomezuje práci z domova. „Stávající povinnosti jsou pouze přesněji vyjádřeny, aby odpovídaly současné praxi. Návrh zároveň ponechává možnost individuální dohody a návrh sladí praxi s právem a lépe ochrání zaměstnance,“ uvedlo MPSV.

„Považuji to víc za pohled autora předpisu, nikoli za faktického uživatele v praxi. Rozhodně nesouhlasím s tím, že návrh ponechává velký prostor pro dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pokud se někdo rozhodne podle mého názoru pracovat z domova, měl by současně akceptovat skutečnost, že s tím budou spojené určité náklady, které považuji za marginální,“ řekl Studnička na rádiu Zet. Studnička se v této souvislosti zmiňuje o spotřebě elektrické energie nebo vyčísleném nájmu místnosti, v níž zaměstnanec vykonává svoji práci.

Absurdita pravidelných schůzek s kolegy

Za stejně absurdní Studnička označuje novou povinnost v rámci práce z domova, podle které musí zaměstnavatel umožnit na žádost zaměstnance pravidelné schůzky s ostatními pracovníky v kanceláři. Home office nabízí zaměstnancům mnohé výhody, které s sebou přináší určitou daň. Navíc žijeme v době, kdy na důležitosti nabývá elektronická komunikace.

„Benefity spočívající v rozvržení pracovní doby a komfortu, který je způsobený tím, že do práce nemusí člověk dojíždět, vyvažuje určitým způsobem diskomfort těchto věcí, mezi které se řadí náklady atak dále,“ uvedl Studnička.

Barikáda nemodernosti a protekcionismu 

Pro zaměstnavatele půjde o administrativní zátěž, která je může odradit od udělování home officu. V některých oblastech, zejména pak těch administrativních, které vyžadují práci na počítači, je práce z domova výhodná jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Novela zákoníku práce představuje mezi těmito pozitivy určitou překážku.

„Mám spíš pocit, že narážíme na nemodernost a protekcionismus, který se z naší legislativy dosud nepodařilo vymýtit. Objem práce, která je vykonávána na počítači, každoročně roste,“ sdělil Studnička.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s generálním ředitelem firmy Conectart Petrem Studničkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Novela zákoníku práce představuje nemodernost a protekcionismus, komplikuje home office Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.