Nový zákon o kybernetické bezpečnosti je pro státní správu nezbytný, říká poradce

Připravovaná legislativa o elektronické bezpečnosti systémů státní správy je zásadní pro vyšší ochranu počítačové infrastruktury státu před kybernetickými útoky, řekl ve Studiu Zet Ondřej Felix, poradce náměstka ministra vnitra pro veřejnou správu a informatiku. Felix je také hlavním tvůrcem projektu elektronizace státní správy, takzvaného eGovernmentu.

Národní bezpečnostní úřad, který má otázku kybernetické bezpečnosti na starosti, zákon připravil a předložil vládě 28. června. Projednávat jej ale bude až nový parlament. Účinnosti by měl nabýt k 1. lednu 2015. Do roku 2015 vznikne také v Brně Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Instituce s 35 zaměstnanci bude součástí Národního bezpečnostního úřadu.

Podle Felixe je „zákon o kybernetické bezpečnosti jeden ze základních průřezových zákonů, který upravuje systém zákonů o egovermentu a vůbec celé elektronické komunikace jako celku.“

Zatímco dosud byli jednotliví správci informačních systémů veřejné správy vyhradně zodpovědní za bezpečnost, nový zákon vytvoří v oblasti bezpečnosti jasná a společná pravidla. „Je to změna zásadní,“ řekl Felix. „S tímhle zákonem se dostává do hry to, že (tvůrce nebo správce systému) má za povinnost tento systém nahlásit, má povinnost dodržovat některá pravidla, která se týkají průbežného udržování bezpečnosti, a hlavně má povinnost nahlásit bezpečnostní incidenty,“ řekl Felix.

Zákon má také identifikovat, které systémy ve veřejné správě a jaké další významné soukromé systémy jsou důležité z hlediska provozu státu a jak zajistit, aby byly bezpečné a fungovaly.

Felix odmítl kritiku některých odpůrců, kteří argumentovali, že nový zákon dá větší pravomoci bezpečnostnímu úřadu a umožní mu například monitorovat internetový provoz či přímo odpojovat nepohodlné osoby či organizace. Felix řekl, že navrhovaná legislativa jen upravuje režim sběru a výměny informací mezi správci informačních systémů.

„Když provozujete informační systémy veřejné správy a využíváte je jako zákazník, tak očekáváte, že budou důvěryhodné a spolehlivé. K tomu musejí být bezpečné,“ řekl Felix ve Studiu Zet.

Veřejná správa využívá stovky takzvaných registrů, které jsou vzájemně elektronicky propojené a umožnují evidovat informace, od zdravotnických (úmrtí, narození, nebo transplantace) až po dopravní a správní (identifikace vozidel či infromace o řidičských průkazech).

Zdroj: Studio Zet

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti je pro státní správu nezbytný, říká poradce Foto: ČTK.cz

reklama

Další články

  1. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

  2. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.