Nový zákon o dopadu projektů na životní prostředí je klíčem k penězům z EU, říká ministr

Novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaná EIA, by měla vyjít vstříc požadavkům Evropské unie a vyhnout se sankcím v podobě pokut a ztrátě přístupu k penězům z evropských fondů, řekl pro Studio Zet ministr životního prostředí Richard Brabec. Proti České republice je vedeno od loňského roku řízení pro nesprávné provedení směrnice EIA.

Změnu normy, známé pod zkratkou EIA (Environmental Impact Assessment), na níž závisí přísun evropských peněz, připravilo ministerstvo životního prostředí na základě několikaměsíčního vyjednávání s Evropskou komisí.

Nová úprava je jednou z podmínek podpisu dohody o čerpání evropských fondů v letech 2014 až 2020.

Spolu s návrhem samotné novely obdrží kabinet Bohuslava Sobotky i přesný harmonogram její implementace do českého právního řádu. Ten je bezpodmínečně nutné dodržet, pokud chce Česká republika předejít soudnímu řízení s Evropskou komisí. Novelu zákona ve studiu Zet komentoval ministr životního prostředí Richard Brabec.

Proč je novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí pro Českou republiku tak důležitá? Čeho se tento zákon týká?

Návrh novely zákona EIA o posuzování vlivů na životní prostředí je důležitý nejenom pro to, čeho všeho se týká. Týká se stovek, možná tisíců záměrů ročně - všech typů investičních záměrů od silnic, přes všechny další průmyslové a zemědělské projekty a tak dále. Je hrozně důležitý i proto, že je to jedna z takzvaných klíčových předběžných podmínek pro čerpání peněz z evropských fondů a to nejen v novém období 2014 - 2020. Je tedy na úrovni služebního zákona z hlediska závaznosti splnění podmínky. Je bohužel i předmětem toho, že v případě, že by ten harmonogram nebyl přijat, tak by byly zastaveny (platby z evropských fondů). V dubnu nám to velmi akutně hrozilo. Samozřejmě i čerpání evropských fondů ze stávajícího programového období 2006 - 2013 s tím, že dočerpání peněz je možné do roku 2015. V dubnu skutečně zcela akutně hrozilo, že budou s takřka okamžitou platností zastaveny veškeré platby z evropských fondů.

Jaké konkrétní sankce hrozí České republice ze strany Evropské unie, pokud zákon nebude novelizován?

Proti České republice je vedeno od dubna loňského roku takzvané impeachmentové řízení, neboli řízení o nesprávném provedení směrnice EIA ve srovnání s evropskou směrnicí, což už trvá takřka deset let. Okamžitou sankcí by bylo zastavení čerpání fondů. V případě soudního rozhodnutí jsou to sankce v řádech desítek milionů korun jednorázově a potom třeba milionů korun denně dokud nebude problém vyřešen.

Celý rozhovor si můžete poslechnout výše v článku.

Zdroj: Zet

Nový zákon o dopadu projektů na životní prostředí je klíčem k penězům z EU, říká ministr Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.