Nový uranový důl udrží těžbu strategické suroviny pro rozvoj jaderné energetiky, říká náměstek MPO

Projekt nového uranového dolu za 2 miliardy korun, který připravuje vláda, by umožnil udržet těžbu této strategické suroviny v době, kdy Česká republika plánuje rozvoj jaderné energetiky a hledá cesty jak omezit závislost na dovozech energií. Ve Studiu Zet to řekl Pavel Kavina, ředitel Odboru surovinové a energetické bezpečnosti Ministerstva průmyslu a obchodu . Ekologické sdružení Calla s tímto názorem nesouhlasí.

 „Z hlediska surovinové a energetické bezpečnosti státu je důležité, aby si naše země zachovala schopnost těžby uranu, který je celosvětově považován za významnou strategickou surovinu,“ řekl Kavina v rozhoovru pro Zet. Dostupné zásoby v současném jediném provozovaném uranovém dole ve střední Evropě -  v  Rožné u Ždáru nad Sázavou - budou podle něj v blízké budoucnosti vyčerpány. V současné době důl produkuje asi 200 tun uranu ročně.

Proti projektu vystupuje, mimo jiné, také ekologické sdružení Calla. „V České republice už je dost škod po těžbě a zpracování uranu a myslím si, že by ten průmysl u nás pokračovat neměl" řekl v rozhovoru pro Zet předseda sdružení Edvard Sequens. „Nemyslím si, že (uran) je to nějaké rodinné stříbro, které by Česká republika měla zachovávat.

Sequens uvádí jako klíčový faktor stav ceny uranu na světovém trhu. Ta by podle něj  měla být minimálně dvojnásobná, než je dlouhodobý průměr v posledních letech, aby těžba byla rentabilní.

Podle Kaviny z MPO se ale v budoucnu cena uranu na světovém trhu bude zvyšovat a investice rentabilní bude.

Uvažované náhradní ložisko by nemělo být žádným megalomanským projektem, mělo by, podobně jako dneska těžená Rožná, být menším hlubinným dolem, který by Rožnou nahradil a nahradil by ji také v tom, že by dále pokrýval spotřebu jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl Kavina. 

Kavina řekl, že investice do projektu nového dolu je odhadována celkově na částku asi 2 miliard korun. Kromě přípravy nového dolu bude podle Kaviny součástí i rekonstrukci odkaliště za 720 milionů korun  v Rožné a úpravna uranové rudy. Státní podnik DIAMO, který spravuje uranové a rudné doly v České republice, na investice do přípravy těžby a na rekonstrukci úpravny a odkaliště ale nemá vlastní peníze.

Podle ředitele odboru ministerstvo zvažuje různé způsoby financování  a návrhy budou předloženy vládě k rozhodnutí. Současná vláda bude podle MPO mít také na starost i přípravu projektu. O realizaci projektu, který by se měl uskutečnit až za 10 nebo 15 let, ale rozhodnou až vlády budoucí.

Celý rozhovor s Pavlem Kavinou a Edvardem Seqensem o přípravě nového uranového dolu si můžete poslechnout v playeru v záhlaví článku.

 

Zdroj: ZET

Nový uranový důl udrží těžbu strategické suroviny pro rozvoj jaderné energetiky, říká náměstek MPO Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.