Nový služební zákon promění personalistiku ve státní správě, říká H. Kejhová

Od 1. července vstoupí v platnost nový služební zákon, se kterým bude složitější zaměstnance do státní správy přijímat, ale i propouštět. Úředníci budou také muset složit odbornou zkoušku, na kterou mají pouze dva pokusy. Podle redaktorky magazínu Moderní řízení Hany Kejhové je tento krok snahou odpolitizovat veřejnou správu.   

V souvislosti se zákonem se promění i personalistika a personální politika veřejné správy. Ta se totiž čím dál více inspiruje trendy a zkušenostmi ze soukromého sektoru. „Ten zákon nyní striktně řekne, že někde místo pětistupňového řízení bude například třístupňové a řekne přesně jak má vypadat model a profil toho člověka, takže by nemělo docházet k takovým trapasům, že najmete odborníka na Správu evropských fondů a během procesu se ukáže, že neumí anglicky,“ vysvětluje Kejhová. 

Příkladem úřadu, kde dochází k inspiraci ze soukromého sektoru, může být podle Kejhové Magistrát města Hradec Králové, na kterém působí jako vedoucí personálního oddělení Jaroslav Kříž - manažer, který přešel ze soukromé sféry do veřejného sektoru. „Jelikož má podporu se shora, tak si právě může dovolit používat personální nástroje - hodnocení lidí, motivaci, koučink,“ řekla Kejhová.

Státní správa může podle Kejhové oproti soukromému sektoru nabídnout svým zaměstnancům větší jistotu zaměstnání a větší míru antidiskriminační politiky. „Má zde šanci jak uchazeč, tak někdo ve středním věku i odborník v předdůchodovém věku,“ řekla Kejhová. Novým fenoménem je podle ní i to, že státní správa najímá odborníky z neziskového sektoru, kteří zde uplatňují své dobré myšlenky. Protože neziskové organizace jsou v současnosti podfinancované ještě více než veřejný sektor, daří se úřadům takové lidi do svých služeb získávat.

 

Záznam celého rozhovoru s redaktorkou časopisu Moderní řízení Hanou Kejhovou o personalistice ve veřejném sektrou si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Nový služební zákon promění personalistiku ve státní správě, říká H. Kejhová Foto: Hana Kejhová; Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.