Nový registr smluv má přínos i pro běžné obyvatele. Rodiče mohou kontrolovat hospodaření škol

Od 1. července 2017 bude neplatná každá smlouva, která má být publikována v registru smluv a není. Obce, kraje a jimi řízené instituce mají nejvyšší čas se na sankci neplatnosti připravit. Podnikatelé souběžně s běžnými občany budou moct nyní kontrolovat obrovské množství dat ve spojitosti s tím, jak instituce hospodaří. Odborník na registr smluv a právník ze společnosti Frank Bold Martin Fadrný říká, že rodiče budou mít možnost kontrolovat například hospodaření ředitele gymnázia, na které chodí jejich děti. 

Nové nařízení bude výhodné ale i pro samotné instituce. Registr smluv může totiž podle Fadrného pomoci samotným úředníkům v případě, když chtějí něco poptat nebo nakoupit. V rámci dané instituce se totiž mohou podívat na rozsáhlé množství dat o tom, jak se pohybují ceny za dané zboží nebo službu. Z toho ve svém důsledku vyplývá, že lze porovnat více cen a vybrat cenově nejpřívětivější produkt. 

„Registr samozřejmě představuje velmi zajímavé zjednodušení přístupu k datům pro kontrolu a pro audit, ať už ze strany zřizovatele třeba nějaké obce, kterou má příspěvková organizace, tak ze strany auditorských organizací,“ řekl na rádiu Zet Fadrný.

Auditoři tak nemusí kontrolovat daný úřad přímo na místě a obtěžovat jeho zaměstnance svojí přítomností. Nově mohou totiž vzdáleně čerpat z dat registrů smluv. Registr je rovněž důležitý i pro podnikatele. Ti díky němu dostávají možnost analyzování chování instituce, s níž chtějí obchodovat. V neposlední řadě také zjistí, za jakou cenu obchoduje a jakým způsobem sestavuje samotné smlouvy.

„Pokud má podnikatel podezření, že úřad nakupuje nějakým způsobem podivně, tak může tuto informaci reportovat. Je to samozřejmě také zajímavé pro občany. Můžeme mít jistotu, že instituce, které jsou placeny z našich daní, tak hospodaří nějakým způsobem průhledně. Karty jsou tak na stole a každý se na ně může podívat,“ sdělil Fadrný. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s odborníkem na registr smluv a právníkem ze společnosti Frank Bold Martinem Fadrným. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nový registr smluv má přínos i pro běžné obyvatele. Rodiče mohou kontrolovat hospodaření škol Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.