Nové referendum o nezávislosti chce skotská premiérka už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v rozhovoru s BBC uvedla, že nové referendum o nezávislosti Skotska by se mohlo konat na podzim 2018. Upozornila ale, že ještě nepadlo konečné rozhodnutí, zda k takovému hlasování vůbec dojde. Sturgeonová už dříve hovořila o možnosti dalšího referenda o nezávislosti v reakci na chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie, který si podle ní Skotové nepřejí.

Myslím, že to by bylo rozumné datum pro Skotsko, aby uspořádalo takové hlasování,“ odpověděla Sturgeonová na otázku, zda podzim 2018 je pravděpodobný termín. Dodala, že bude pokračovat v takových krocích, které jsou podle ní správné pro její zemi.

V loňském plebiscitu o vystoupení Británie z EU byli voliči ve Skotsku výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání království v unii.

Sturgeonová tvrdí, že v závislosti na vývoji rozhovorů o nové podobě vztahů Británie a EU je uspořádání referenda o skotské nezávislosti pravděpodobné.

Skotové už jednou o nezávislosti rozhodovali. V roce 2014 se v referendu vyslovilo 55 procent lidí pro setrvání ve svazku s Británií.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Nové referendum o nezávislosti chce skotská premiérka už příští rok Foto: EQRoy / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.