Nové opatření ČNB by mohlo snížit objem poskytnutých hypoték až o 20 %

Od 1. dubna dojde ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. V současnosti se banky řídí říjnovým doporučením České národní banky (ČNB), kdy byl snížen maximální možný limit LTV (úvěr k hodnotě) ze 100 na 95 procent. Nyní na hypotéku dosáhnou pouze osoby, které zaplatí deset procent z ceny nemovitosti. Tisková mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková řekla, že v tomto důsledku dojde ke 20 procentnímu snížení objemu poskytnutých hypoték. 

Mimo povinnost zaplatit desetiprocentní hodnotu hypotéky dojde rovněž k regulování počtu jejich žádostí. „Od dubna se doporučený limit LTV sníží na 90 procent. Navíc dojde k regulaci počtu žádostí o hypotéky v pásmu LTV 80 až 90 procent, kdy banky budou moct poskytnout pouze 15 procent těchto hypoték,“ řekla Mocková na rádiu Zet.

Toto nové opatření jde ruku v ruce se zvyšující se úrokovou sazbou a převedením platby daně za nemovitost z prodávajícího na kupujícího. Tyto faktory zapříčiní, že na hypotéky v Česku nedosáhne tolik klientů. Podmínky pro financování bydlení bez vlastních úspor jsou tak v současnosti značně omezené. ČNB tak chce zajistit, aby klesla zadluženost u českých domácností. 

Související: „Daň z nabytí nemovitých věcí není spravedlivá, jde totiž o dvojí zdanění,“ říká právník

„Naše vnímání je takové, že ČNB si zajišťuje existenci preventivních nástrojů, jejichž použití je v kontextu aktuální makroekonomické situace. Podle nás tím řeší potřebu zajistit dostatečnou finanční stabilitu sektoru. Nicméně bych ráda zdůraznila, že politika ČNB je dlouhodobě konzistentní,“ uvedla Mocková. Nová změna se může navíc dotknout i klientů, kteří si hypotéku sjednali již dříve. S velkou pravděpodobností tito klienti nebudou mít podle Mockové silnou vyjednávací pozici u bank. Budou tak znevýhodněni před klienty, kteří při sjednání hypotéky vložili do nemovitosti více vlastních úspor.

ČNB by navíc měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ČNB, který v lednu schválila vláda. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Novela by měla podle předloženého materiálu začít platit od července. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s tiskovou mluvčí Hypoteční banky Marií Mockovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

 

 

Nové opatření ČNB by mohlo snížit objem poskytnutých hypoték až o 20 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.