Nový japonský majitel Prazdroje může být dobrým distribučním kanálem na Východ

Japonský pivovarnický holding Asahi kupuje za 7,3 miliardy eur Plzeňský Prazdroj a další pivovarské značky SABMilleru. Pro Prazdroj to bude už druhý japonský majitel. Tím prvním byla na sklonku tisíciletí společnost Nomura. Podle analytika investiční společnosti DRFG Jana Kokty může Asahi představovat pro Prazdroj nový distribuční kanál na východní trhy.

Akvizice zahrnuje kromě Plzeňského Prazdroje i polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus. Dohoda však ještě podléhá schválení Evropské komise, která v první polovině příštího roku posoudí transakci z antimonopolního hlediska. 

Pro Asahi je to letos již druhá transakce. Tou první byl nákup několika dalších evropských značek SABMilleru a to italské vody Peroni, nizozemského piva Grolsch a britského minipivovaru Meantime dohromady za zhruba 2,5 miliardy eur. „Asahi se expanzí do Evropy snaží snížit závislost na domácím japonském trhu piva, který v posledních letech stagnuje,“ vysvětloval Kokta velký zájem japonské společnosti o evropská piva. 

I pro Prazdroj může být nový japonský majitel výhodou. „Nový vlastník může Prazdroji pomoci s distribucí do Japonska a dále do Asie díky své vlastní distribuční síti. V Evropě už konzumace piva pravděpodobně neporoste a pro Prazdroj by tak mohl vzniknout nový distribuční kanál směrem na Východ,“ uvedl  Kokta. Podle něj by pak dále mohl český pivovar získat od Asahi různé zakázky. „Do teď u nás Asahi prodávalo jen svou nejpopulárnější značku Super Dry, kterou pro něj na zakázku vařil konkurent Prazdroje Staropramen. Nyní by tak tuto i další zakázky mohl získat Prazdroj,“ dodal.

Asahi za balík značek od SABMilleru nabídl v přepočtu 200 miliard korun. Právě Plzeňský Prazdroj podle Kokty vyhnal cenu tak vysoko.

 

 

Celý rozhovor s analytikem investiční společnosti DRFG Janem Koktou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Nový japonský majitel Prazdroje může být dobrým distribučním kanálem na Východ Foto: jeafish Ping / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.