Nový izraelský státní rozpočet bude mít kvůli nákladům na obranu rekordní výdaje

Izraelská vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Výdaje mají být rekordní a deficit má kvůli vysokým nákladům na obranu činit až 3,4 procenta hrubého domácího produktu, tedy mnohem více, než si původně vláda stanovila za cíl a více, než požaduje centrální banka.

Po dlouhém jednání vlády, které začalo v úterý odpoledne místního času a skončilo až dnes brzy ráno, se vláda vyslovila ve prospěch rozpočtu. Proti byl pouze jeden ministr. Rozpočet nyní míří do parlamentu, kde musí projít trojím hlasováním, než bude přijat jako zákon.

Celkové výdaje rozpočtu mají činit rekordních 417 miliard šekelů (2,4 bilionu Kč). Bez nákladů na obsluhu dluhu dosáhnou 328 miliard šekelů. Rozpočet počítá s růstem HDP v příštím roce o 2,8 procenta.

Nejkontroverznější částí je výše deficitu. Původním cílem bylo, aby rozpočet skončil deficitem 2,5 procenta. Centrální banka požaduje, aby deficit dosáhl nejvýše tří procent HDP. Banka již v úterý kritizovala návrh rozpočtu s tím, že neumožňuje pokračovat ve snižování dluhové zátěže. Podle ní jsou také výpočty vlády neúplné a deficit bude ještě vyšší, dosáhne prý 3,6 procenta HDP.

Rozšíření deficitu částečně pramení z vysokého nárůstu výdajů na obranu v důsledku 50denní války s islamistickými ozbrojenci v Pásmu Gazy v červenci a srpnu.

Ministr financí Jair Lapid na zasedání vlády uvedl, že cílem rozpočtu je snížit vysoké životní náklady. Podle něj je to „odpovědný rozpočet, který bere v úvahu okamžité potřeby izraelské ekonomiky“.

Izrael musí schválit rozpočet do 31. března 2015, jinak budou automaticky vyhlášeny nové volby. Pokud nebude rozpočet schválen do konce letošního roku, budou výdaje v příštím roce vycházet z rozpočtu na rok 2014, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Nový izraelský státní rozpočet bude mít kvůli nákladům na obranu rekordní výdaje Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.