Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ujímá funkce

Bývalý norský premiér Jens Stoltenberg se dnes ujme funkce generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Po pěti letech nahrazuje v čele NATO Anderse Fogha Rasmussena a stává se tak 13. generálním tajemníkem od založení aliance v roce 1949.   

Dosazení Sotelenberga na post generálního tajemníka bylo podle britského serveru BBC nepravděpodobnou volbou, a to především kvůli jeho politickému zázemí. Sociální demokrat Stolenberg nemá politické zkušenosti s resortem obrany a vybudoval dobré vztahy s Ruskem, píše BBC. 

Stoltenberg, který byl premiérem v letech 2000 až 2001 a poté od roku 2005 do loňského října, kdysi v řadách mladých sociálních demokratů vášnivě protestoval proti NATO a tehdejším Evropským společenstvím, což jsou instituce, které později začal sám prosazovat. Členem Evropské unie však Norsko není dodnes.

Za prvního premiérského mandátu vyhlásil nutnost modernizace státní správy a stál u zrodu dalších razantních reforem. Zdravotnictví bylo reorganizováno, ropná a plynárenská společnost Statoil částečně privatizována.

Během jeho druhé vlády se do popředí dostaly otázky norské vojenské účasti v Afghánistánu i ropné aktivity v Barentsově moři. V dubnu 2010 podepsal s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem dohodu o ukončení vleklého sporu mezi oběma energetickými velmocemi o společnou hranici v Barentsově moři. Dohodu však dosud parlamenty obou zemí neratifikovaly.

Zdroj: ČTK

Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ujímá funkce Foto: Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.