Nová euroskeptická italská vláda bude podobně jako brexit důležitou zkouškou pro Brusel

Liga severu a Hnutí pěti hvězd směřují ke společné vládě. Pokud dojde k naplnění dohody, bude Evropská unie poprvé svědkem události, kdy zakládajícímu členu osmadvacítky budou vládnout populisté a euroskeptici. Pro Brusel pak půjde po brexitu o další zásadní test. Více o této problematice informoval list The Telegraph.

,„Itálie se stane jakousi laboratoří populismu, která by mohla znepokojovat naše sousedy a spojence,“ Podle listu The Telegraph před touto situací varoval italský deník La Repubblica.

Pokud se obě dvě strany dokáží domluvit, tak bude mít EU před sebou další výzvu podobnou britskému brexitu. Liga severu chce zrušit euro. Obě dvě politické strany navíc obviňují Brusel z jeho úsporné politiky. K tomu zdůrazňují, že tamní ekonomika důsledkem toho strádá. Další kritika se snáší na unijní řešení migrační krize ve Středomoří. Této oblasti se pak nemá dostávat dostatek pomoci.

Konzervativní italské strany utrpěly v rámci březnových parlamentních voleb těžkou ránu. Stalo se tak ve chvíli, kdy Hnutí pěti hvězd získalo 32 procent hlasů. Středopravicová Liga severu dosáhla 37 procent. Obě dvě strany se nemohly domluvit kvůli neochotě Ligy vzdát se svého koaličního partnera strany Vzhůru, Itálie bývalého předsedy vlády Silvia Berlusconiho. Tato situace se ale změnila poté, co Berlusconi řekl, že už nadále nebude bránit vzniku koaliční vlády.

Nyní záleží na dohodě mezi šéfy obou dvou vítězných stran. Jde pak i o to, kdo se stane italským premiérem. Může jít konkrétně o šéfa Hnutí pěti hvězd Luigi di Maia nebo předsedy Ligy severu Mattea Salviniho. Pokud nedojde ke shodě, tak se může do čela italské vlády postavit ještě poslanec Giancarlo Giorgetti nebo senátorka a advokátka Giulia Bongiornová. V případě poslední zmiňované ženy by došlo v Itálii poprvé v historii k okamžiku, kdy se do čela vlády postavila žena.

V současné italské politice je zapotřebí ale poukazovat na problematiku Hnutí pěti hvězd. Tato skutečnost vnese do finančních trhů i na půdu samotné Evropské unie hluboké znepokojení. Úsporná politika nastavená důsledkem zadlužené Itálie v kontrastu se zvyšováním minimálního příjmu pro milion lidí může vyvolat konfrontaci s EU. Obě strany podle listu The Telegraph ještě ke všemu chtějí zrušit důchodovou reformu z roku 2011, jež zvýšila věk odchodu do důchodu. Šlo by ale o krok, před nímž varují ekonomové. Ročně by Itálii totiž stál 20 miliard eur.

Hnutí pěti hvězd se sice vzdalo svého dřívějšího slibu o uspořádání referenda o zrušení eura. Liga severu si za tímto krokem stále pevně stojí a eurozónu chce opustit v co nejkratší možné době.

Obě dvě strany rovněž kritizují protiruské sankce, které podle jejich slov škodí italským společnostem vyvážejících do Ruska své zboží.

Nová italská vláda může pro EU představovat další ránu podobně jako v případě brexitu. Důležité budou ale i vyjednávací a manévrovací schopnosti Bruselu.

 

 

Zdroj: The Telegraph, Youradio News 

Nová euroskeptická italská vláda bude podobně jako brexit důležitou zkouškou pro Brusel Foto: ČTK/ZUMA/Fotolive/Fotogrammai/Ropi

reklama

Další články

  1. Ministr Ťok uvažuje, že skončí ve vládě

    Společnost ·

    Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) přemýšlí nad koncem ve vládě. O samotném rozhodnutí bude informovat do konce týdne. Novinářům to sdělil v rámci příchodu na p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.