Nová auta poháněná palivovými články by mohla ukončit problémy s emisemi

Japonská automobilka Toyota Motor příští rok uvede na trh automobil s pohonem využívajícím palivové články. Oznámila to dnes firma. Japonská vláda nyní ve spolupráci s předními automobilkami usiluje o větší rozšíření této technologie, která by mohla znamenat konec problémů s automobilovými emisemi, píše agentura Reuters.

Palivové články využívají reakce vodíku s kyslíkem k výrobě elektrické energie, která pak pohání automobil. Tento proces neprodukuje žádné emise kromě vodní páry. Vodíkové automobily mají pětkrát vyšší dojezdovou vzdálenost než klasické elektromobily s baterií. Jejich natankování navíc zabere pouze několik minut, zatímco nabíjení baterie trvá až několik hodin, píše Reuters.

Nový vůz se bude od dubna příštího roku v Japonsku prodávat za zhruba sedm milionů jenů (1,4 milionu Kč). V létě ho pak firma hodlá uvést na trhy ve Spojených státech a Evropě.

Většímu rozmachu této technologie zatím brání vysoké náklady. Nová hospodářská strategie japonské vlády proto počítá s opatřeními na podporu prodeje automobilů s palivovými články. Prostřednictvím dotací a daňových úlev chce vláda snížit cenu těchto vozů a plánuje rovněž podporu výstavby vodíkových čerpacích stanic.

„Pokud si chce Japonsko udržet globální konkurenceschopnost, nemůže si dovolit zůstat v této oblasti pozadu,“ prohlásila bývalá japonská ministryně ochrany životního prostředí Juriko Koikeová, která nyní stojí v čele skupiny zákonodárců prosazujících vodíkovou energii.

Zdroj: ČTK

Nová auta poháněná palivovými články by mohla ukončit problémy s emisemi Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.