Nová aplikace T-Mobilu má pomoci při povodních nebo hledání pohřešovaných

Telekomunikační společnost T- Mobile dnes představila unikátní aplikaci, která by má pomoci záchranářům při hledání pohřešovaných osob nebo při živelných katastrofách. Platforma má rozesíláním hromadných textových zpráv pomoci záchranným složkám při komunikaci v případech ohrožujících zdraví či život. Podobný systém je dosud v Evropě ojedinělý.

T-Mobile zatím pro službu používá pracovní název SAR SMS (Search&Rescue SMS). Během několika dnů by ji měl začít testovat Hasičský záchranný sbor a operátor oznámil, že je zároveň v jednání s Policií ČR. Ostrý provoz T-Mobile zahájí v létě.

„Impulzem pro vývoj aplikace byl nejen celosvětově alarmující počet pohřešovaných dětí, ale také potřeba velmi rychlého informačního kanálu při podobných kritických situacích,“ uvedl ředitel právního útvaru T-Mobilu Miroslav Uřičař. „Technologické možnosti tohoto systému nabízejí velmi široké množnosti využití.“

Aplikace je otevřená i pro ostatní operátory, kteří službu zatím nenabízí. Vodafone podle mluvčí Markéty Kuklové podobné řešení připravuje, O2 podle mluvčího Hanyho Farghaliho zatím s T-Mobilem nejednal, ale případné spolupráci se nebrání. Operátor podobný princip používá při vyhledávání ztracených psů.

SMS na všechny telefony v síti operátora, které se nacházejí v kruhové lokalitě určené záchranným týmem na mapě, je možné rozesílat prostřednictvím internetové stránky. Je přitom pro uživatele i záchranáře bezplatná. Náklady hradí operátor.

Systém je podle firmy dobře zabezpečen proti zneužití prostřednictvím dvoustupňové autorizace podobně jako u internetového bankovnictví. Název samotného systému je provozní, v T-Mobilu se nyní koná interní soutěž o nový název.

Zdroj: ČTK

Nová aplikace T-Mobilu má pomoci při povodních nebo hledání pohřešovaných Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.