Norsko kvůli nízkým cenám ropy značně utrácí ze svého trilionového fondu

Norsko letos poprvé v historii vybralo více peněz ze svého ropného fondu, než do něj vložilo. Můžou za to nízké ceny ropy. Ekonomika závislá na příjmech z těžby této komodity a zvyklá na štědrý sociální stát utrácí z několik let budovaného fondu desítky miliard korun. Podle analytika investiční společnosti DRFG Davida Bohuňka Norsko plánuje ještě větší výběry v příštím roce.

Norský ropný fond vznikl původně fond v roce 1990, v roce 2006 pak došlo k jeho rozdělení do dnešní podoby. Počet společností, ve kterých fond drží pozice, je téměř 9 tisíc a celkový objem fondu dosahuje podle Bohuňka v přepočtu téměř 22 trilionů korun českých.

Letos je to historicky poprvé, co skandinávská země z fondu utratila více, než do něj vložila. Podle Bohuňka to bylo v přepočtu 250 miliard korun. „Účel těchto prostředků je především krytí schodku státního rozpočtu,“ uvedl. Mohou za to pak dlouhodobě nízké ceny ropy. Černé zlato a zemní plyn tvoří v Norsku až 50 procent exportu a přibližně 20 procent hrubého domácího produktu.

V roce 2017 sice Norsko počítalo ve svých plánech s navyšováním těžby ropy, nedávno Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla se zeměmi uvnitř i mimo kartel na těžebních limitech. Norsko tak bude příští rok z fondu utrácet ještě mnohem více. „Příští rok by měl být výběr rekordní. V návrhu státního rozpočtu je počítáno s výběrem v přepočtu 670 miliard korun, což odpovídá tří procentům celkového objemu fondu,“ uvedl.

Čerpání z fondu i investice z něj mají ale svá pravidla. Maximální možný výběr představuje 4 procenta z celkového objemu fondu. Investice z fondu jsou pak svázaná zejména z etického hlediska. „Fond nesmí investovat do společností, které například porušují lidská práva a znečišťují životní prostředí. Vyhýbá se také tabákovému průmyslu a společnostem vyrábějící zbraně,“ přiblížil Bohuněk. Fond investuje i v České republice, podíl drží například ve společnosti ČEZ nebo Komerční bance.

 

 

Celý rozhovor s analytikem investiční společnosti DRFG Davidem Bohuňkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Norsko kvůli nízkým cenám ropy značně utrácí ze svého trilionového fondu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kuba se dočká internetového připojení

    Společnost ·

    Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

  2. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

    Byznys ·

    Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.