Norsko chce ušetřit náročnou cestu kolem pobřeží, postaví jedinečný podmořský tunel

Na západní části Norska se rozprostírá okolo 1190 fjordů. Tento krásný přírodní útvar ovšem zhoršuje cestování podél pobřeží. Pokud se právě touto cestou vydáte z jižního města Kristiansand do severního Trondheimu, strávíte v autě 21 hodin a podtoupíte sedm cest trajektem. Norská správa silnic (NPRA) nyní podle Business Insideru navrhla první podmořský plovoucí tunel, jenž má být na dně Norského moře. Odhadované náklady na stavbu dosahují 25 miliard dolarů.  

Tunel je podle internetového magazínu Business Insider jedním z navrhovaných opatření na trase E39. Jde přitom o známou a vytěžovanou dálnici. 

Zdroj: NPRA

 

Plovoucí podvodní tunel se má skládat ze dvou zakřivených betonových trubek. Jeho délka má dosahovat 1219 metrů a má být 20 metrů pod mořskou hladinou.

Zdroj: NPRA

 

Podobný podmořský tunel ještě nikdy nebyl postaven.

Zdroj: NPRA

  

Další možností je, že se běžný most spojí s podmořským tunelem.

Zdroj: NPRA

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Wired, NPRA, Zet 

Norsko chce ušetřit náročnou cestu kolem pobřeží, postaví jedinečný podmořský tunel Foto: NPRA

reklama

Další články

  1. Apple prodal svůj miliardtý iPhone

    Byznys ·

    Americká technologická společnost Apple ve středu oznámila, že dosáhla hranice miliardy prodaných chytrých telefonů iPhone. Tedy devět let poté, co šel produkt poprvé …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.