Únor byl měsícem s nejmenším podílem bankrotů za posledních 10 let

V únoru došlo k vyhlášení 48 bankrotů obchodních společností. Jde přitom o 11 méně než v lednu a zároveň třetí nejmenší počet za deset let. Rovněž bylo vyhlášeno 480 bankrotů podnikatelů, o 58 více než v předchozím měsíci. Informace vycházejí ze studie firmy CRIF - Czech Credit Bureau.

„Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v únoru třetí nejnižší od začátku roku 2008. Nižší byl přitom pouze loni v prosinci a v červenci roku 2017. To, že tři nejnižší hodnoty jsme zaznamenali v rámci posledních 12 měsíců, ukazuje, že nejde o jednorázový výkyv, ale že stále pokračuje trend postupného snižování počtu vyhlašovaných bankrotů obchodních společností,“ komentovala data analytička CRIF Věra Kameníčková.

Od března roku 2017 do února 2018 bylo vyhlášeno 710 bankrotů obchodních společností, což je o 24 procent méně než v předchozím období. Od roku 2008 jde také o nejnižší součet počtu bankrotů vyhlášených ve 12 po sobě jdoucích měsících. „Zatímco ještě před třemi lety bylo vyhlašováno v průměru 99 firemních bankrotů měsíčně, v současnosti je to v průměru pouze 59 bankrotů,“ dodala Kameníčková.

Ve druhém letošním měsíci bylo podáno 90 návrhů na bankrot obchodních společností, o pět více než v lednu. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 496, meziměsíčně o 60 více.

V únoru bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno ve stavebnictví, v ostatních službách a službách převážně pro podniky (po sedmi bankrotech) a dále v průmyslu, obchodu a v nemovitostech a pronájmech strojů a zařízení (po šesti). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v zemědělství a dobývání, čtyři bankroty byly vyhlášeny v ubytování a stravování.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v únoru vyhlášeno v Praze, dohromady 21 bankrotů. Následoval Jihomoravský kraj se šesti bankroty a Moravskoslezský kraj s pěti bankroty. Žádný bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen na Vysočině, v Královéhradeckém, Libereckém a Jihočeském kraji.

 

 

Zdroj: ČTK

Únor byl měsícem s nejmenším podílem bankrotů za posledních 10 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.